Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Filmy a DVD
01 Jackass 113 bodov
02 Rammstein - Live Aus Berlin 105 bodov
03 Princezná Mononoke 59 bodov
04 A je to 56 bodov
05 Pán Prsteňov 46 bodov
06 Matrix 42 bodov
07 Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2) 39 bodov
08 Alien versus Predator 37 bodov
09 Kult Duny - 1. časť (Úvod) 34 bodov
10 Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2) 32 bodov
11 Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry) 32 bodov
12 Antirecenzia na Pána Prsteňov 29 bodov
13 Matrix Revisited 28 bodov
14 Steve O – Don‘t try this at home 28 bodov
15 Dracula 26 bodov
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
A je to
AMMO FILMIK
Alien versus Predator
Antirecenzia na Pána Prsteňov
Antirecenzia na Pána Prsteňov, časť 2
I, Robot
Immortal ad vitam
Jackass
Kaena
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Lords Of The Rings (kreslený Pán Prsteňov)
Matrix ANTIRevolutions
Matrix Revisited
Matrix získal platinové DVD
Máme prvé Slovenské zlaté DVD!!!
Predaj DVD video v ČR/SR vzrástol viac ako dvojnásobne
Predaj DVD video v Českej republike v roku 2002
Princezná Mononoke
Príjmy z predaja DVD video a VHS prekonali tržby z kín
Pán Prstenů:Společenstvo Prstenů
Pán Prsteňov
Pán prsteňov: Dve veže
Rat Race
Steve O – Don‘t try this at home
The Village
Three Kings
Van Helsing
viac...
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Blade Runner 
Filmy a DVD | Dna 16.11.2001 | Fredy | 8 znamok, priemer 3.12 | 2528 videni | 578 WAP videni | Kúpi? v MMShop, DVD za 1022,- | Kúpi? v MMShop, Video za 484,-

Videl som veci, čo vy ľudia by ste nikdy neuverili. Videl som horiace bojové lode v dráhe Orionu. A tiež som videl C-Beams, trblietať sa v tme blízko Tannhäuserovej brány. Všetky tieto chvíle sa stratia v čase. [dramatická pauza] Tak ako slzy v daždi. [dramatická pauza] Prišiel čas umrieť.

No ktorý fanúšik Blade Runnera by toto nepoznal, a teraz to poznáte aj vy, čo ste ešte o Blade Runnerovi vôbec nič nepočuli. Vlastne preto aj píšem túto recenziu, podľa mňa nepoznať Blade Runner je zásadná chyba, a preto odporúčam, aby to každý videl, prípadne čítal, alebo najlepšie aj čítal aj videl. Blade Runnera môžem priblížiť k filmom typu Star Wars, ktorý doslovne rozdelil ľudí a ich myslenie na ľudí, ktorí SW videli a ľudí, ktorí ho nevideli. A takisto je to aj s Blade Runnerom, po jeho zhliadnutí zmeníte spôsob ako budete vnímať všetko okolo vás.

Chcel by som sa chvíľku venovať Blade Runnerovi všeobecne a potom samostatným prevedeniam, ako je napríklad SoundTrack od Vangelisa, kniha od Philip K. Dicka, film z kina (alebo videopožičovne) od Ridleyho Scotta a nakoniec DVDčka, ktoré sa líši od filmu v pár detailoch, ktoré by ste mali vedieť.

Takže Blade Runner je film spravený podľa románu Snívajú androidi o elektronických ovečkách od amerického SF autora Philipa K. Dicka. Film a kniha majú veľa odlišností, ale oba majú niečo spoločné. Skúma vzťahy medzi človekom a androidom. Organickým robotom, ktorý je na nerozoznanie podobný ľudom a aj tak je medzi nimi priepasť. Majú tiež spoločného hlavného hrdinu Ricka Deckarda a kopec ďalších vecí. Ale zase strašne veľa vecí je odlišných, lepšie povedané kniha je o kopec vecí bohatšia a aj trochu odlišná. Stále je to o tom istom Deckardovi, ktorý má poslať na odpočinok (tak sa v Blade Runnerovi hovorí „zabiť replikanta“) ilegálnych pricestovaných replikantov (tak sa v tomto filme volajú androidi), ale aj tak robí veľa vecí inak. V knihe má depresívnu ženu Iran a vo filme nemá žiadnu ženu, len ľúbi Rachael (ktorá medzi rečou je tiež Replikant). Kvôli odlišnostiam odporúčam pozreť si najskôr film a až potom prečítať knihu, keď to spravíte v opačnom poradí, tak prídete o veľa. Kniha sa vám bude páčiť a keď uvidíte film, bude sa vám páčiť tiež, ale budete sklamaní ako je tam toho málo. Viem presne o čom hovorím, lebo v tom poradí som to videl aj ja. Verím, že keď budete vidieť film, budete nadšení z atmosféry a prevedenia (predsalen na to, že to bolo v 1982 vyzerá to veľmi dobre). A následne na to, keď si prečítate knihu, budete nadšení rozsiahlym popisom pocitov a situácií. Vo filme nie je spomenuté ani slovo, že by si Deckard chcel kúpiť zviera, síce vo filme keď uvidí nejaké zviera, tak sa vypytuje na cenu alebo iným spôsobom sa zaujíma o nejaké zviera, čo uvidí, ale nikdy nespomenie, že by chcel kúpiť elektronickú ovečku alebo pštrosa. Zaujímavé je pozorovať reakcie človeka, keď zbadá posledných exeplár vyhynutej rasy, aj keď to je len žaba. A vlastne neviem prečo sa rozplývam aký je rozdiel medzi knihou a filmom, vždy je to tak, že kniha lepšia ako film a Blade Runner nie je výnimka.

Idem sa vyjadriť teraz k hudbe. Takže SoundTrack je kompletne robený Vangelisom. Neviem, či viete kto je Vangelis, a preto vám ho skúsim bližšie charakterizovať. V tomto SoundTracku je väčšina hudby syntetická a ako všetky Vangelisove diela sú tvorené s citom a väčšinou sú veľmi pomalé (takže zabudnite na niečo podobajúce sa Rammsteinu). Dojem z jeho hudby je veľmi emocionálny a opovažujem sa povedať, že nikoho lepšieho na SoundTrack BladeRunneru si vybrať nemohli. Vangelis zachránil týmto film, lebo aj keď som bol sklamaný z toho, aký je BladeRunner krátky, mal som veľmi dobrý pocit zo silnej atmosféry. Atmosféru robí z veľkej väčšiny hudba. Preto ozvučenie dostáva vo mne to najlepšie ohodnotenie. Len ešte poznámka, ak toto číta ten, kto má od nás pozičaný Vangelis Blade Runner, tak ho žiadam nech nám ho konečne vráti, lebo brat ma išiel zdrať z kože keď zistil, že jeho CD nebolo doma, síce to bolo pred veľa rokmi, ale je to jedno, nebola to lacná originálka, tak je škoda o to prísť aj keď sa to stalo dosť dávno.

Ku knihe sa nechcem veľa vyjadrovať, a to preto, lebo nielenže recenzujem DVDčko Blade Runnera a nie knihu, ale aj preto, že nechcem vám to celé prezradiť a tým aj pokaziť. Hore vyššie som spomenul viac než dosť o filme. Tak radšej popíšem ako písal Philip K. Dick tak, aby ste mali prehľad, čomu sa pri písaní venoval. Nebojte, nejdem spomínať jeho životopis (aj keď je dosť zaujímavý, predsalen sa nenudil, keď mal 4 manželstvá). V 50tych rokoch začalo jeho prvé obdobie tvorby, práve doštudoval a počas prvej práce sa snažil o vlastnú tvorbu. Po prvom malom úspechu sa rozhodol venovať písaniu na plno a tak v tej dobe uverejnil 75 poviedok a noviel, kde sa venoval SF. Z tých poviedok najdlhšia bola The World of Talent (Svet nadaných), ktorá vyšla v časopise Galaxy v 1954. Je o všelijakých talentoch, napríklad možnosť hýbať vecami vo vesmíre, alebo vidieť buducnosť, ale pre ľudí tieto talenty sú na tiaž, až kým neprišiel jeden, ktorý mal schopnosť sa vrátiť v čase, zasiahnuť v minulosti, a tak uplne zmeniť prítomnosť. Koncom 60tych rokov je jeho druhé obdobie jeho tvorby, presne z tohto obdobia je Do Androids Dream of Electric Sheep? (Snívajú androidi o elektrických ovečkách?). Začiatkom 70tych rokov sa začal venovať politickým témam, a tak si spravil veľa nepriateľov a dokonca policajtov, ktorí niekoľkokrát šli do jeho bytu a dokonca raz mu chceli zničiť práve pripravovaný román Flow My Tears, the Policeman Said (Tečte moje slzy, povedal policajt). Koncom 70tych rokov sa mu konečne začalo finančne dariť, dokonca na fotkách ho už vidno aj usmiateho. V 1981 sa začal pripravovať Blade Runner a v 1982 Philip K. Dick zomrel na srdcový infarkt, a tak sa ani nedožil dobrovského úspechu filmu. Ako vidíte, písal toho dosť a aj trpel toho dosť a končne keď sa mu začalo dariť, zomiera. Život je sviňa vec.
No konečne, o čom je film??? V 21 storočí firma Tyrell Corporation vytvorila robotov druhu NEXUS, ktorí boli identickí ľudom zvaných replikanti. Replikanti NEXUS 6 boli veľmi silní, zruční a aj ich iteligencia bola veľmi vysoká a minimálne taká veľká ako inteligencia inžinierov, ktorí ich navrhli. Replikanti sa používali ako otroci na iných planétach, ktoré sa kolonizovali. Replikanti boli vyhlásení za nelegálnych na Zemi, lebo na Zem sa taký replikant mohol dostať len tak, že ušiel. A to bolo trestané smrťou. Špeciálne policajné jednotky zvané Blade Runner mali príkaz replikantov ihneď zabiť akonáhle nejakých objavia. Nevolalo sa to exekúcia, ale odoslanie na odpočinok. Príbeh filmu sa začína v Los Angeles v Novembri 2019, krásnym záberom na mrakodrapy, z ktorých šľahajú plamene, v pozadí nádherná hudba od Vangelisa. V tomto filme sa mrakodrapy a zábery na ne dosť často používaju a podľa mňa to veľmi prehlbuje atmosféru. Film pokračuje testom jedného zamestnanca firmy Tyrell, nejakú dobu dozadu sa zistil útek jednej skupiny replikantov druhu NEXUS 6. Po tomto Tyrell prikázal všetkým zamestnancom spraviť testy. Zároveň je nežiadané, aby sa po zemi pohybovili replikanti, a tak prichádza náš Deckard, ktorý dostáva úlohu všetkých zabiť. Tak ide preskúmať bývalé bydisko jedného replikanta a robí v podstate normálne vyšetrovanie, tým, že sa snaží nájsť nejaké stopy. V kúpeľni nájde šupinu z nejakého zvieraťa (neskôr sa dozvedá, že to je had), ktorá ho dovedie za svojou prvou obeťou, ktorá pôjde na odpočinok. Prvá smrť končí dosť dojemne, lebo ukazuje tu enormú silu prežiť a utiecť mu. Ďalšia smrť skončí veľmi rýchlo a blízko za tou prvou, dokonca to nebude ani on, kto pošle na odpočinok ďalšieho replikanta, je to práve Rachael, ktorá Deckarda sleduje, a tým mu zachráni život. Uvedomila si, že Deckar ju vidí tiež ako androida, ale ona sa cíti ako človek a snaží sa presvedčiť o tom aj jeho. Zároveň sa zvyšní replikanti snažia nájsť možnosť predĺžiť si život, vedia, že nie sú tu večne a doknca len na pár rokov a vôbec sa im myšlienka onedlho zomrieť nepáči. Deckard sa snaží pokračovať vo vyšetrovaní, ale uvedomuje si, že sa zaľúbil do Rachael aj keď ju vidí ako androida. Práve tu sa začína ďalšia línia príbehu. Doteraz boli iba dve, Deckardove vyšetrovanie a snaha Replikantov predĺžiť si život. Od tohto momentu je tu už aj vzťah medzi Rachael a Deckardom. Kým Deckard je po uši zaľúbený, utečenci si našli cestu, chlapíka menom Sebastian, ktorý je bližším priateľom Tyrella (majiteľa Tyrell Corporation). Takto sa chcú pomocou Sebastiana dostať k Tyrellovi a na Tyrella spraviť nátlak aby im pomohol predĺžiť život. Ale on im nevie a asi ani nechce pomôcť, a tak Tyrell umiera (dosť brutálne, normálne mu nezávidím), pred smrťou sa to snaží im vysvetliť. Je to podobné ako so svetlom, svetlo, ktoré dvakrát silnejšie svieti, svieti polovičnú dobu a oni svietli až moc silne. Deckard ale nezaspal na vavrínoch a ide ich navštíviť priamo do bytu Sebastiana, kde ihneď po krátkom boji s Pris ju pošle na odpočinok. Takto ostáva Roy, vodca skupiny a blízky priateľ Pris (teda strata Pris ho dosť zobrala). Tento posledný súboj je najdramatickejši a aj najzaujímavejší (možno aj preto, lebo trvá dlhšie ako 30 sekúnd). Na konci je nádherný monológ Roya, ktorý následne na to zomiera. Na tomto súboji je pekné to, že dosť vidno myšlienky replikanta a môže sa stať, že práve v tomto momente budete citíť k tomu replikantovi (a v podstate niekoľkonásobnému vrahovi) súcit. Posledné, čo Deckar spraví je, že zoberie Rachael a utečie s ňou. THE END.DVD prevedenie ako samotné musím ohodnotiť dosť kriticky, lebo DVD okrem zostrihaného filmu, dabingu v dvoch jazykoch (Anglicky a Nemecky), tituliek (v 21 jazykoch) a chabého menu nenájdete nič. Chabé menu je fakt chabé menu, žiadne info o hercoch, ani žíadne video, dokumenty o natáčaní, len možnosť zmeniť jazyk, titulky a skočiť na konkretnu scénu. Teda žiadne Making of, alebo nič podobné. Čisto len film a nič viac. Síce nemôžem k tomu byť až tak kritický, lebo vtedy v 1982 nerátali, že niečo také ako Making of bude treba treba pri vydávaní DVDčka. Ale aj tak mi tam chýbajú zábery z robenia filmu. Ďalšia nepríjemnosť je viditeľnosť spracovania, teda vidno pomerne zašumený obraz (DVD bolo vyrobené v 1999 a film 1982, takže vidno ako tých 17 rokov zanechalo svoju stopu na kvalite filmu), ďalej vidno po okrajoch filmu malé medzery od ľavého a pravého okraja, síce sú to malé medzery, ale nepáči sa mi to. A to len preto, lebo DVD verziu filmu som si zhohnal, aby som to mal v najlepšej kvalite a nie aby tam boli nejaké medzery po krajoch obrazovky. No a zostrih filmu sa mi tiež veľmi nepáči, keď som videl zostrih, ktorý bol v televízii a ten, ktorý je na DVD. Nedá sa to porovnávať, síce o to je ten film zaujimavejší, ale aj o to kratší. Jednoducho chýbajú tam niektoré scény, ktoré by som tam rád videl. Ale keď film vnímam bez nich, tak vídim ako sa zvýraznil romantický vzťah medzi Deckardom a Rachael. Tiež zvýrazňuje otázku, či Deckar je tiež Replikant alebo človek. Predsalen niekoľko detailov spraví veľmi veľa, napríklad sen Deckarda, kde sníva o jednorožcovi, to je na zamyslenie. A nielen pre jedného, raz sme sa stretli traja známi a bavili sa práve o tomto filme a myšlienke, ktorá vsugeruje, že Deckard je replikant. Spoločne sme nedosiahli žiadneho výsledku, len sme zistili, že je tam zmätok. No napríklad aj ten týpek, čo pár krát sprevádza Deckarda a všade robí postavičky zo zápaliek, jednorožca z kúsku papiera a podobné veci. Tak je možné, že tento týpek je výplod Deckardovej mysle a možno je to obraz jeho tvoriteľa. Počas filmu vôbec neprehovorí s nikým iným slovo, len s Deckardom. Ale čo je pravdy na tomto, to už neviem a osobne sa mi to nejak nepozdáva, lebo mne sa zdá, že okolití ľudia ho vnímali. Ale to, čo hovorí, je až moc zaujimavé, napríklad v scéne, kde Deckard skončí poslednú úlohu a práve on príde za ním. Povie mu veľmi revolučnú vetu „Škoda, že ona nebude žiť, ale kto vlastne žije?“. No možno človeku, čo to ešte nevidel nehovorí nič, ale skúsim to priblížiť. Tak predstavte si, že firma Tyrell spravila takých dokonalých replikantov, ktorí nielen mali pocity, ale aj spomienky (na veci, ktoré v skutočnosti ani nezažili) a týmto sa dosiahlo to, že replikanti ani o sebe nevedeli, že sú androidi. Vo filme sa to stalo Rachael, ktorú testoval, či je replikant a test skončil pozitívne (je replikant). Zaujimavé je ale, že test začali preto, lebo chceli vidieť ako funguje test, keď sa mu podrobí skutočný človek. No ale test bol nekompromisný a tak sa Rachael dozvedá, že je android. Dosť kruté, keď doteraz bola v tom, že je človek. No a presne toto je myslené, že škoda, že nežije a naráža sa tým na to, že aj Deckard bol doteraz v tom, že je človek. Čo keď je replikant aj on??? A z kade to ten týpek vedel, že Rachael je replikant??? No a na konci filmu Deckard zoberie Rachael a spolu utečú preč. Veď ju strašne ľúbi a dôveruje jej a aj ona takisto jeho ľúbi a dôveruje mu a je mu jedno aká je ona a aký je on. A tak sa vydajú na spoločnú cestu preč a to je škoda, lebo dokonca aj koniec filmu je zostrihnutý, keď vidno ich cestu preč. Ako vidíte, Blade Runner zanecháva veľa neodpovedaných otazok a tlačí pozorovateľa zamýšlať sa nad tým. Čo ja hodnotím ako veľmi dobrú vlastnosť filmu, nie je to len také slabomyseľné SCI FI, ale veľmi zaujímavo premyslený a prešpekulovaný príbeh o živote, ľuďoch, láske, ale aj androidoch. Takto pár vystrihnutých záberov ma donútilo hlbšie sa nad tým zamyslieť. Určite zostrih Ridleyho Scotta nie je až tak zlý ako niektorí ľudia tvrdia, ale určite by som bol radšej, keby na DVD boli k dispozícii aj tie scény a keby sa film dal pozrieť aj bez toho zostrihu. No ale bohužiaľ DVD je také aké je a ja s tým už nič nenarobím. Čo ešte k DVD dodať??? No už len takú drobnosť, že v titulkoch sa dajú napríklad nastaviť nielen titulky normálne, ale aj titulky pre nepočujúcich, kde okrem reči sú aj popísané okolité zvuky. Dokonca aj aký dojem robí práve hraná hudba, ono to je fakt sranda, keď všade je ticho, hrá len v pozadí hudba a bežia titulky a v nich je popísaná práve hraná hudba.


Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa
Najnovsie clanky od tohto redaktora