Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Filmy a DVD
01 Jackass 113 bodov
02 Rammstein - Live Aus Berlin 105 bodov
03 Princezná Mononoke 59 bodov
04 A je to 56 bodov
05 Pán Prsteňov 46 bodov
06 Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2) 39 bodov
07 Alien versus Predator 37 bodov
08 Kult Duny - 1. časť (Úvod) 34 bodov
09 Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2) 32 bodov
10 Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry) 32 bodov
11 Antirecenzia na Pána Prsteňov 29 bodov
12 Matrix Revisited 28 bodov
13 Steve O – Don‘t try this at home 28 bodov
14 Dracula 26 bodov
15 Van Helsing 24 bodov
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
A je to
AMMO FILMIK
Alien versus Predator
Antirecenzia na Pána Prsteňov
Antirecenzia na Pána Prsteňov, časť 2
I, Robot
Immortal ad vitam
Jackass
Kaena
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Lords Of The Rings (kreslený Pán Prsteňov)
Matrix ANTIRevolutions
Matrix Revisited
Matrix získal platinové DVD
Máme prvé Slovenské zlaté DVD!!!
Predaj DVD video v ČR/SR vzrástol viac ako dvojnásobne
Predaj DVD video v Českej republike v roku 2002
Princezná Mononoke
Príjmy z predaja DVD video a VHS prekonali tržby z kín
Pán Prstenů:Společenstvo Prstenů
Pán Prsteňov
Pán prsteňov: Dve veže
Rat Race
Steve O – Don‘t try this at home
The Village
Three Kings
Van Helsing
viac...
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Matrix 
Filmy a DVD | Dna 2.10.2001 | Dolby + Censored + Fredy | 52 znamok, priemer 2.01 | 2877 videni | 452 WAP videni | Kúpi? v MMShop, DVD za 699,- | Kúpi? v MMShop, Video (s titulkami) za 565,- | Kúpi? v MMShop, Video (s dabingom) za 565,- | Kúpi? v MMShop, Video (široko uhlé) za 565,- | Kúpi? v MMShop, SoundTrack na CD za 696,-

Čo je to MATRIX? Americký sci-fi thriller odohrávajúci sa vo veľkomeste (v preklade základná, či matičná hmota alebo tiež kolíska) poukazujúci na rôzne dramatické možnosti spojené s fenoménom doby, fenoménom umelej inteligencie. "Matrix je všade okolo nás. Vidíš ho, keď sa pozrieš z okna, keď ideš do práce alebo do kostola, keď platíš dane. Je to svet, ktorým ti zakryli oči, aby si nepoznal pravdu." Matrix je počítačom vygenerovaný svet snov.
Dej: Softvérový špecialista Thomas Anderson (Keanu Reeves) žije dvojitý život. Cez deň je zamestnancom renomovanej firmy, v noci jeden z najschopnejších hackerov sveta. Vďaka tejto identite hackera pod prezývkou Neo pochopí hranice reality a zisťuje za pomoci rebelov, odporcov systému, že svet, v ktorom žije, je iba virtuálnym svetom Matrixu. Stretáva Trinity (Carrie-Anne Mossová), ktorá mu poskytne odpovede na jeho otázky. Zavedie ho k Morpheusovi, kyberteroristovi, revolucionárovi, ktorý po celý život hľadal účinnú zbraň proti stvoriteľom Matrixu - virtuálnej realite. Morpheus (Laurence Fishburne) si je istý, že Neo je vyvolený - jediný, kto môže Matrix zničiť. Dej sa odohráva na prelome 22. a 23 storočia. Ľudia sa stali otrokmi strojov, ktoré ich sústreďujú na obrovských farmách, používajú ich ako zdroje energie, po tom ako ľudia, mysliac si, že zničením atmosféry ("vypálením neba") stroje stratia možnosť dopĺňať svoje energetické zásoby zo svojich solárnych panelov. Neo sa po prehltnutí pilulky dostáva z roku 1999 do roku asi 2199 (Morpheus a jeho spoločníci to presne nevedia). Odtiaľ sa spolu s Morpheusom a Trinity prenesú do Matrixu, aby porazili strážcov Matrixu - takmer nesmrteľných agentov a zničili Matrix. Film končí zlyhaním hlavného počítača (systémovou chybou) a slovami hlavného hrdinu: "Teraz zavesím telefón, vystúpim z telefónnej búdky a ukážem ľuďom svet, ktorý ste pred nimi skrývali. Ukážem im svet bez vás. Svet bez pravidiel a hraníc, v ktorom je možné všetko. A čo bude potom, to je na vás..." (telefón zohráva vo filme dôležitú úlohu, najskôr ako komunikátor medzi Neom a Morpheusom, neskôr ako dopravný prostriedok z útrob systému, kde sa skupina revolucionárov schováva v tajne zostrojenej lodi, do sveta Matrixu.) Snímok bratov Andyho a Larryho Wachowských v sebe spojuje motív virtuálnej reality s klasickým, ale i novodobým typom rozprávok s dobrým koncom. Veľmi vkusným riešením bola interpretácia reality ako zmyslovej ilúzie a taktiež židovsko-kresťanský motív spasiteľa (Neo ako jediný vyvolený môže svetu ukázať pravdu, on je vyvolený, on nepodlieha Matrixu). Film je doslova poprepletaný paralelami filozofického, religiózneho a sociálneho typu. Pre mnohých sa stal Matrix kultovou záležitosťou ako napr. Hviezdne vojny, Blade runner alebo Dvanásť opíc. Pre druhých bude Matrix znamenať len dokonalú digitálnu show s nejasným dejom a príliš agresívnou hudbou.
Hneď na začiatku filmu sa divákovi pred očami vynorí prvá otázka. Kam zmizla žena po tom, ako zneškodnila hliadku policajtov, prečo neleží mŕtva niekde pred rozbitou telefónnou búdkou, z ktorej niekam telefonovala, a do ktorej vzápätí narazil náklaďák? A prečo vôbec nabúral? Kto bol vodičom? A ako je možné, že to prežila? Čo sa deje s Neom, všetko sa mu to sníva? Kto je Morpheus? Čo je Matrix? Takto nás autori v prvej polhodine filmu bombardujú. Osobne si myslím, že práve to robí z Matrixu Matrix. Otázky nenechávajú človeka kľudným a neustále sa snaží prísť na to, čo sa vlastne deje. Už samotná neúmerne dlhá expozícia zainteresovaného diváka nesmierne vtiahne do centra deja, s otvorenými ústami sleduje striedanie dynamických pasáží umocnených už toľkokrát spomínanou hudbou a cielené dialógy, ktoré prezrádzajú záludnosti už odohraného deja. Vzápätí ste pod paľbou náhlych odpovedí, všetko do seba začína zapadať, začínate mať pocit, že ste súčasťou Matrixu a pokúšate sa bojovať spolu s Neom. Samotný dej napreduje pred dialógmi, ktoré divákovi nedovoľujú siahnuť dolu po ďalšiu porciu pukancov. Takisto scéna, keď Neo uniká zo zlého sna vo svete ovládanom strojmi, nahý od hlavy až po päty. Cítime zúfalstvo a beznádej, ktorým prechádza. Ako vták, ktorý vypadol z hniezda. Pýtate sa sami seba, čo keby sa to stalo mne? A nežijeme náhodou v nejakom podobnom virtuálnom svete? K celkovej atmosfére veľkou mierou prispievajú imidžové kostýmy hercov. Strážcovia Matrixu na čele s agentom Smithom (Hugo Weawing) sú odetí v šedých sakách, ich oponenti zvolili čierne kožené odevy (dlhé plášte dávajú pohybu kus elegancie). Obe strany majú čierne nepriehľadné okuliare, ktoré umocňujú chladný výraz tváre (agenti konajú ako stroje). O bezprostredných zážitkoch by sa dalo písať donekonečna. Videl som Matrix asi 20x a ešte aj dnes si ho s radosťou pozriem. Vždy v ňom nájdem niečo nové. Chcel by som ešte povedať, že Matrix konečne posunul hranicu akčného filmu ďalej, už som prestával veriť, že by ma nejaký akčný film zaujal. Matrixu sa to podarilo.
Efekty: Matrix je digitálnym svetom, autori sa zamerali na trikovú stránku veci. Oslňujúce efekty, dynamická hudba a zvukové efekty tvoria prakticky hlavnú dejovú líniu. Ide o film založený na vizuálnych dojmoch umocnených už spomínanou hudbou a neopakovateľnými zvukovými efektmi. Je zaujímavé, že jeden z najpôsobivejších efektov, pri ktorom zostali postavy behom akcie na krátko visieť vo vzduchu a kamera plynulo mení svoje postavenie, bol vytvorený pomocou techniky, ktorá vznikla ešte pred vznikom samotného filmu: Gaetov (vizuálne efekty) tím najskôr približne zahral scénu, ktorá mala byť vytvorená a natočil ju obyčajnými kamerami. Tieto zábery potom zdigitalizovali do počítača, ktorý za pomoci laserového zameriavacieho systému všetko previedol do počítačovej grafiky a zmapoval pohyb kamery. Po jej dráhe bolo potom rozmiestnených niekoľko desiatok počítačom ovládaných fotoaparátov. Neskôr bola scéna zahraná naostro a vyfotografovaná s rozostupom malého zlomku sekundy. Výsledné fotografie boli opäť zdigitalizované a počítač potom medzi nimi vytvoril jemné prechody (podobne ako u animovaného filmu). Teraz mohli filmári okolo natočenej scény virtuálne krúžiť dokola ľubovolnou rýchlosťou a tým scénu spomaľovať a zrýchľovať bez toho, aby sa menila jemnosť pohybu. V záverečnej fáze boli odstránené laná, na ktorých herci viseli, dekomponovalo sa pozadie a pridané boli niektoré ďalšie efekty.
Ale vo filme boli použité aj klasické metódy. Havária helikoptéry sa natáčala čiastočne v štúdiu. Ďalšou veľmi zaujímavou scénou je príchod Nea a Trinity do sídla agentov, kde je zadržiavaný Morpheus. Okrem už spomínaných trikov bolo pri prestrelke medzi mramorovými stĺpmi vo vstupnej hale použitých niekoľko stoviek výbušnín nainštalovaných v múroch okolitých stien. Strieľalo sa slepými nábojmi a výbuchy nastražených náloží umocňovali dojem celej akčnej scény. Spomalené zábery, zvuky plnoautomatických zbraní, dopadajúcich nábojníc a poletujúceho mramoru prispevajú k bravúrnemu zvládnutiu audiovizuálnej stránky snímku. Takisto strih filmu je bezchybný, dokonale reflektuje situáciu na plátne, rýchle prestrihy dynamických akčných scén sa striedajú s pomalšími pasážami (dialógy) s impozantnými nájazdmi kamery alebo celej scény. (kamera a herci stoja, všade okolo je biele pozadie, zrazu sa z diaľky približuje ničivý arzenál zbraní uložených v regáloch, alebo nájazd kamery sledujúcej drsný skutočný svet z vtáčej perspektívy, ktorá presne tak ako dravec útočiaci na korisť pomaly padá dolu a rúti sa zvisle na Morpheusa, ktorý ukazuje pomocou hardwarovej simulácie Neovi ako asi vyzerá skutočný svet. Ale asi najviac ma zaujal záber na červeno svietiace svetlo semafóru pre chodcov podfarbené skladbou Clubbed to death od Roba-d a následné naskočenie zelenej, prechod Morpheusa a ohromeného Nea pomedzi ponáhľajúcich sa ľudí. Neo na rozdiel od svojho učiteľa naráža do okoloidúcich, snaží sa všetkým vyhnúť, neverí si, pôsobí vystrašene a prekvapene, Morpheus kráča suverénne dopredu a pokúša sa vysvetliť Neovi podstatu Matrixu. Je zaujímavé, že všetci ľudia smerujú oproti dvom hlavným hrdinom, nikto nejde v ich smere. Okoloidúci v čiernom kráčajú po úzkom chodníku medzi mrakodrapmi, objavuje sa žena v červených šatách, "vybíja" Neovi dych. Zrazu sa všetko stopne, všetci zostanú stáť, aj letiace holuby, len Neo s Morpheusom sa pohybujú v húfe "zmrazených ľudí.", potom Morpheus prehlási: To je iba tréningový program...)

http://www.ma3x.host.sk


Presne toto som chcel spravi? tesne po tom ako som zmaturoval na Murgške, chyti? rota?ný, postavi? si profákov pred seba a darova? im nieko?ko kilgoramov ocele - Klikni a zvďż˝?�� sa Takto vyzerá DVD?ko Matrixu, povrchne vyzerá dos? jednoducho, ale zvnútra je o to bohatšie - Klikni a zvďż˝?�� sa Náboje došli, ale ako vidíte NEO má chu? striela? ?alej - Klikni a zvďż˝?�� sa Ke? uvidíte toto, zistíte, že je najvyšší ?as uzavre? životnú poistku - Klikni a zvďż˝?�� sa Ako vidíte zase NEO nešetrí muníciou, be?ár neposlušný - Klikni a zvďż˝?�� sa Neviem komu by viacej ublížil, agentom, do ktorých strie?al, alebo chodcovi, na ktorého padá dáž? nábojníc - Klikni a zvďż˝?�� sa Ja viem, ?o praje teraz svojmu nepriate?ovi NEO, praje mu rakovinu a aby na ?u škaredo zomrel (v k??och) ešte skôr ako ho za pár sekúnd rozstriela gu?kami - Klikni a zvďż˝?�� sa Ako vidíte NEO sa absolútne nudí a tak po?as salta zabije dvoch vojakov a tretieho si nahá až na potom (ke? dokon?í salto) - Klikni a zvďż˝?�� sa Agenti sú svine, vedia sa uhýna? gu?kám - Klikni a zvďż˝?�� sa Asi takto vie NEO vyhadzova? do vzduchu prvé poschodie, no nie je zlatý??? - Klikni a zvďż˝?�� sa Morpheus vysvet?uje NEOvi, na ?o sa vymyslel Matrix, na to aby ?udstvo bolo pod kontrolou a aby umelá inteligencia nás mohla premeni? na to, ?o Morpheus drží v ruke - Klikni a zvďż˝?�� sa Takto vyzerá Matrix - Klikni a zvďż˝?�� sa Akurát sa snažía prebudi? z Matrixu a tak ho oslobodi? - Klikni a zvďż˝?�� sa Takto vyzerá Trinity, ke? sa jej práve do hlavy nahráva schopnos? ovláda? helikoptéru - Klikni a zvďż˝?�� sa NEO strie?a, inak v tomto filme ve?a nešetril muníciou - Klikni a zvďż˝?�� sa Škaredý poh?ad NEA - Klikni a zvďż˝?�� sa Takto to vyzeralo ke? sa natá?alo - Klikni a zvďż˝?�� sa Konceptový návrh scén, spracovali najskôr na papieri - Klikni a zvďż˝?�� sa John Gaeta, tento chlapík má nastarosti tie efekty typu, že ?as zastane, ale kamera sa to?í - Klikni a zvďż˝?�� sa Konceptový navrh na papieri niektorých strojov - Klikni a zvďż˝?�� sa Takto vyzerájú zábery po?as natá?ania filmu - Klikni a zvďż˝?�� sa Plantáž s ?udmi, takto sa využívajú ?udské organizmy na produkovanie energie - Klikni a zvďż˝?�� sa Pred pár minutami sa NEO nau?íl kung fu, a tak sa ihne? musí pochváli? Morpheusovi - Klikni a zvďż˝?�� sa Takto vyzerá svet po Matrixovsky - Klikni a zvďż˝?�� sa Morpheus zrušil NEA ako žiados? na byt - Klikni a zvďż˝?�� sa Morpheus práve predvádza ako sa ská?e z mrakodrapu na mrakodrap - Klikni a zvďż˝?�� sa Stále ta istá kung fu scéna - Klikni a zvďż˝?�� sa NEO sa zmohol na útok - Klikni a zvďż˝?�� sa Práve niekto bude ma? rozmliaždené kosti ak sa z tade rýchlo nesublimuje - Klikni a zvďż˝?�� sa Morpheus ale NEOv útok zrušil zase ako žiados? na byt - Klikni a zvďż˝?�� sa Kolmý poh?ad z vrchu, v tomto filme ich bolo viac takýchto - Klikni a zvďż˝?�� sa ?ervená blondína, ktorú tiež spomínal Dolby - Klikni a zvďż˝?�� sa Práve tu sa NEO rozhoduje, ?i chce vedie? pravdu alebo nie - Klikni a zvďż˝?�� sa Presne túto scénu Dolby spomínal ako jednu z ve?mi vydarených - Klikni a zvďż˝?�� sa Presne takýto regál som chcel aj ja, ale nejako sa mi nepodarilo získa? na to potrebné financie, ak chcete prisipe?, tak posielatie peniaze na konto 4896359874 - Klikni a zvďż˝?�� sa Pri ohýnaní lyžice sa netreba snaži? ohnú? lyžicu, ale treba sa snaži? uvedomi? si pravdu, a to, že žiadna lyžica nejestvuje - Klikni a zvďż˝?�� sa Takto vyzerá dav ?udí, ktorý ide priamo proti Morpheusovi a NEOvi.  Dolby vraví, že taký istý prechod videl pred TESCom v Bratislave. - Klikni a zvďż˝?�� sa Zase NEO nešetrí muníciou, mám taký dojem, že s takýmto postojom by Counter Strike nevyhral - Klikni a zvďż˝?�� sa Na Nea a Trinity sa práve valia obrovské rady zbraní, bra? si môžu ko?ko len budú vláda? - Klikni a zvďż˝?�� sa NEO a Trinity práve uvažujú, ?i najskôr zabijú tých 20tich vojakov alebo skôr vyhodia do vzduchu celé prvé poschodie a až potom zabijú tých vojakov - Klikni a zvďż˝?�� sa Zase sa NEO snaží o kaskadérsky kúsok, lebo ako vidíte, pripev?uje sa o padajúcu helikomptéru - Klikni a zvďż˝?�� sa Vonkajšia a vnútorná strana obalu DVD?ka - Klikni a zvďż˝?�� sa Zadný obal CD Soundtracku - Klikni a zvďż˝?�� sa
Podobne clanky