Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Hry
01 Dyna Blaster 193 bodov
02 Mafia 171 bodov
03 Counter Strike: Condition Zero 170 bodov
04 Command and Conquer: Generals 166 bodov
05 Warcraft III:Frozen Throne 165 bodov
06 Elasto Mania 114 bodov
07 GTA III 111 bodov
08 Bulanci 93 bodov
09 Neighbours from Hell 2 90 bodov
10 Call of Duty: United Offensive 73 bodov
11 Carmagedon 72 bodov
12 Return to Castle Wolfenstein 68 bodov
13 Need for Speed - Porche 67 bodov
14 Call of Duty 65 bodov
15 BomberMan 62 bodov
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
AArgon
Bloodrayne
Bulanci
Call of Duty
Call of Duty: United Offensive
Command and Conquer: Generals
Counter Strike: Condition Zero
Fellowship Of The Ring
HALO: Combat Evolved
Half-Life 2
Homeworld 2
Jurassic Park: Operation Genesis
Kuramatic
Lionheart – Legacy of Crusader
Need for Speed Hot Pursuit 2
Neighbours from Hell 2
Neverwinter nights
Painkiller
Pitfall: The Mayan andventure
Prince of Persia – Sands of Time
Quake 2 D-Day
Red Faction
Red Faction 2
Ricochet Xtreme
Star Trek Armada 2
The Thing
Tom Clancy`s Rainbow Six 3: Raven Shield
UNREAL 2 - The Awakening
Warcraft III: Reign of chaos
Warcraft III:Frozen Throne
Woodruff and the Schnibble of Azimuth
Worms 3D
viac...
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Rune 
Hry | Dna 11.6.2004 | Censored | 11 znamok, priemer 2.18 | 3041 videni | 579 WAP videni

Rune je celkom zaujímavý počin Human Head studios, je to 3rd person „sekačka“. Ovládate totiž mladého vikinga Ragnara, ktorý sa vie oháňať celkom slušným arzenálom zbraní. Budete sekať, mlátiť, rozbíjať štíty a odtínať hlavy... No, občas budete musieť pohnúť aj rozumom :)

Takže... Vy, Ragnar, ste práve prijatí za bojovníka medzi ochrancov Odinovho kameňa. Po zložení toho skutočného testu so zbraňou v ruke sa ani nestihnete poriadne rozkukať a odchádzate bojovať za obranu so svojimi druhmi. Lenže skôr ako vôbec dôjde k boju, zloduch Conrack bleskami rozmetá vašu loď, zachránite sa ako jediný z posádky a hlavu máte plnú myšlienok na pomstu... Na začiatku nemáte ešte ani tú najjednoduchšiu zbraň a musíte sa dostať preč zo zatopených jaskýň niekam na povrch. Nebude to krátka cesta.

Ako som už spomínal, všetko vidíte z pohľadu kamery, ktorá sa motá za vaším chrbtom. A ide jej to veru dobre. Do určitej miery môžete pohľad priblížiť a oddialiť, takže kto chce, môže to hrať aj v prvej osobe. Ak ste blízko pri stene, kamera hop za vašu hlavu a postavička Ragnara spriesvitnie, takže stále na všetko vidíte. Jediný problém môžu robiť stromy.

Hra je spravená v Unreal engine takže to všetko vyzerá dosť pekne. Je tu aj aká taká interaktivita prostredia. Niektoré predmety sa dajú rozbiť, stromčeky sa pri náraze do nich zatrasú, reťaze sa kývajú, ale dokopy nič zvláštne. Sympatické od hry je, že ak utŕžite nejaké zranenia, postava Ragnara sa zakrvaví, takisto vaše zbrane neostanú počas hry čisté :) Najlepšie uvidíte dielo vašich zbraní na tých väčších nepriateľoch, ktorí už čosi znesú. Trochu krvi alebo aj nejaký ten sek... Všetko pekne vidno. V súboji takisto môžete nepriateľovi odfakliť ruku alebo hlavu! Čiže darmo má niekto (a to platí aj pre vás) plný život, ak mu seknete po krku – hneď je po ňom (taký kvázi headshot). Aby to nebolo málo, môžete vziať odseknutú končatinu, resp. hlavu a používať ju ako zbraň. Medzi vašich kamarátov v zbrani bude patriť aj oheň. Fakle zo stien sa dajú zobrať a vašim protivníkom začne byť horúco. Po takých troch útokoch fakľa zhasne, ale nič to zato, od najbližšieho ohňa si ju môžete pripáliť. Ak to stihnete, tak aj od horiacej príšerky, ale pozor, aby ste sa nechytili aj vy!
Keď už som pri tých súbojoch, oháňať sa budete zhruba pätnástimi zbraňami. Päť mečov, tri palcáty a dva kladivá, päť sekier. Niektoré zbrane sú obojručné, takže nebudete s nimi môcť držať aj štít. Môžete si domyslieť, že s najmenším krátkym mečom sa budete oháňať dosť rýchlo, ale príliš veľa škody nenarobíte. Zase pit fighter’s mace je brutálna vecička, len to s ním ide pomalšie. Každú zbraň (a každú vec, čo vezmete do ruky) môžete aj hodiť. V hre nie je zameriavač, takže mierenie najmä do výšky je trochu problém. Ak sa na hádzanie v súbojoch vyfláknete, párkrát budete musieť čosi hodom preseknúť, aby ste sa dostali ďalej. Štítov bude päť druhov, líšia sa trochu výdržou a najmä veľkosťou. Proste po niekoľkých úderoch sa štít rozpadne, môžete ho ešte vyraziť z ruky. Každá zbraň má ešte zvláštnu silu, ktorú môžete aktivovať pomocou runových kameňov. Tak sa tešte na hádzanie kópií sekier, ohnivé meče, upírsky útok mečom, prekonvertovanie nepriateľa na svoju stranu a iné srandičky. Každá z týchto schopností má rôznu aktivačnú cenu a runových kameňov pridávajúcich „runovú silu“ sa zase príliš veľa nepovaľuje, budete si musieť aj rozmyslieť, čo a kedy použiť. Ešte budete môcť nájsť runový kameň zdravia a runový kameň berserku. Nuže, čo to ten berserk je? Zrejme viete, že je to bojové šialenstvo, no a v hre to funguje nasledovne: za každý sek do nepriateľa vám v stĺpčeku na spodku obrazovky stúpne červený pásik, ktorý pozvoľna klesá. Ak sa vám ho podarí naplniť, Ragnarovi sčervenejú oči, rozdáva oveľa mocnejšie údery a je počas berserku nezraniteľný. Runa do berserku uvedie ihneď :)

Inteligencia nepriateľov – ťažko hovoriť o niečom inom ako že sa na vás vrhnú a chcú pobiť. Teda aspoň zvierací protivníci, goblini a zombie. Bojovníci a „škriatkovia“ (ono sú to vlastne podľa autorov trpaslíci) trochu manévrujú, už to nie sú len jatky. Tí posledne menovaní dokonca majú špeciálny skákací útok a hádžu kladivá. Pre všetkých humanoidných protivníkov platí, ak im odseknete ruku so zbraňou, dajú sa na útek. No a ak sa stretnú nepriatelia viacerých druhov dokopy, začnú sa navzájom mastiť :)

Celá hra však nie je len o bitkách. Niekedy autori do hry zaviedli prvky takmer ako zo skákačiek/plošinoviek. Úplne bežnou súčasťou levelov sú rôzne páky, reťaze/laná/liany po ktorých treba niekam preliezť, gongy... Celé je to okorenené niektorými rozbitnými časťami sveta. Niekedy treba presekať dvere/stenu, inde zhodiť kameň/luster atp. Napríklad vidíte nalomený stĺp, ktorý je podopretý dvoma drúkmi a hneď vedľa neho je mocná brána, ktorá sa nedá otvoriť. Tu už nie je čo vysvetľovať. Alebo ste niekde dolu a nad vami je reťazou upevnená doska. No a tie plošinovkové veci? Musíte utekať pred stúpajúcou lávou alebo sa necháte vyhodiť do výšky gejzírom. Ešte sú tu aj nejaké záludné smrtiace mechanizmy a pasce, pomedzi ktoré sa musíte šikovne prešmyknúť. Ale také úplne „made by Disney“ veci sú používanie napnutých koží (samo, že aj strechy vežičiek :) ako trampolín alebo skok do prázdna a následný let pomocou vetra... Ešteže ten vietor zbadáte podľa letiacich snehových vločiek. Hm, takou menšou chybkou je, že ak sa páka nachádza hneď za stenou, môžete ju zatlačiť aj cez ten solídny kameň. Niekedy sú ale úlohy dosť nervujúce. Napr. musíte čosi veľmi rýchlo stihnúť. Opakovať to môžete do zblbnutia, ale koho to baví na pätnásty pokus? Námatkovo dve nášľapné plošinky, ktoré musia byť stlačené naraz, aby sa otvorili dvere. Povedal som si OK, zabijem na plošinke zombíka a jeho váha to udrží zatlačené. A prdlajz. Musel som všakovako skúšať, aby som to len tak tak s odretými ušami stihol sám. Našťastie sa podobná úloha vyskytne iba raz – dvakrát za hru.

Zábavu udržiavajú aj predpripravené scénky. Proste stojíte v zavalenej chodbe a odrazu pribudnú na obrazovke také čierne pásy ako keď je v telke čosi z kina, kamera zabehne za zával a tadiaľ sa už rúti rozzúrený snežný zver. Obraz sa vracia a vy sa môžete pripraviť :) Alebo kamera ukáže stráže baviace sa mučením goblina vo vedľajšej miestnosti, tie vás začujú a bežia von. Sú tu aj nejaké udalosti, ktoré sa aktivujú až po vykonaní nejakej úlohy. Napr. vojdete cez kamenný most do slepej jaskyne a ten most sa zrúti až keď zabijete príšeru vnútri.

Nedá mi nespomenúť dopĺňanie zdravia. Je vlastne vedľajšie, aké predmety vám pomôžu (jabĺčka, jašteričky, mäso, medovina), ale ide o spôsob, akým je toto prevedené do hry. Proste Ragnar príde, zoberie do ruky, odhryzne/vypije a zbytok zahodí za hlavu/trepne pohár o zem :) Má to taký silácky štýl :)

Aby ste toto všetko zvládli, potrebujete myšku a klávesnicu. Pohyb má vlastne klasické ovládanie ako Quake, plus nejaké tie extra klávesy kvôli potrebám hry (aktivácia runovej sily zbrane, hodenie zbrane). Je to všetko jednoduché a dôležité veci, ktoré môžete počas hry vykonávať sa vám dokonca vypíšu na obrazovke.

Príbeh je veľmi lineárny, aj dosť jednoduchý (aj keď jedno prekvapenie vás určite čaká). Je to vylepšené pripletením vikingskej mytológie (Odin, večne zákerný Loki, útek z pekiel bohyne Hel) a už spomínanými in-game-filmík scénkami. Aj keď to s príbehom nie je slávne aspoň hra nie je len bezduché pobíjanie príšer a riešenie hádaniek.


Zvuky prostredia sú proste štandard, meče svištia, štíty sa s praskotom (kovové s treskotom) rozbíjajú, zbrane pri náraze rinčia, občas sa ozve nejaká hláška/škrek. Voda šumí, praskajú steny, efekty efektia... :) Pri nejakej dôležitejšej udalosti sa bude z reproduktorov ozývať aj celkom atmosférická hudba, ináč je poväčšinou ticho.

V menu si môžete nastaviť všetky základné veci, na ktoré ste zvyknutí. Obtiažnosti sú na výber tri: easy, medium, hard. Hru si môžete uložiť kedykoľvek, len v jednej dosť adrenalínovej časti vám save neuloží zbrane, ktoré pri sebe máte. Neviem, či to je chyba alebo zámer autorov...

To by bolo o tejto celkom podarenej zábavke všetko. Celkom slušná grafika (je to z roku 2000, zhodnoťte si to trochu aj sami), dobrá zábava, dosť veľká hracia doba, editor levelov navrch. Táto hra je určite dosť nad priemerom, ale úplný skvost to nie je. Takže suma sumárum 8/10. Ak chodíte zahalení v medvedej koži a sníva sa vám o obojručných sekerách, pridajte si bodík navrch.


Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa
Najnovsie clanky od tohto redaktora