Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Knihy
01 Mistrovství v C++ 29 bodov
02 Tlačová správa Terry Pratchett: Farba Mágie 5 bodov
03 Terry Pratchett - Zemeplocha 5 bodov
04 Terry Pratchett - Zemeplocha - Stráže, stráže !!! 5 bodov
05 Terry Pratchett - Zemeplocha - Mort 3 body
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
Mistrovství v C++
Terry Pratchett - Zemeplocha
Terry Pratchett - Zemeplocha - Mort
Terry Pratchett - Zemeplocha - Stráže, stráže !!!
Tlačová správa Terry Pratchett: Farba Mágie
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Terry Pratchett: Farba Mágie 
Knihy | Dna 12.11.2003 | Censored | 15 znamok, priemer 1.80 | 7844 videni | 874 WAP videni

Tak, dočkali sme sa prvého slovenského prekladu Zemeplochy od Terryho Pratchetta. Teda, teraz už vlastne Plochozeme. Najprv som váhal, či toto bude recenzia knihy alebo prekladu, a vyšlo mi, že do prekladu si len trochu rypnem. Tak čo nás čaká?
Snáď nemusím opakovať, že Farba mágie je len prvý diel z mnohopočetnej série príbehov o Plochozemi, svete umiestnenom na chrbtoch štyroch slonov a veľkej korytnačky A’Tuin (či možno korytnáka, ako vraví kniha). Príbeh začína zrejme v najväčšom meste plochy – Ankh-Morporku. Sem prichádza turista Dvojkvietok a stretáva skrachovaného čarodejníka Vetroplaša. Dvojkvietok si so sebou prináša niekoľko zaujímavých vecí, no najväčšiu úlohu hrajú obrázková skrinka (akýsi fotoaparát) a truhlica na nožičkách, vyrobená z dreva Inteligentnej hrušky. Dojkvietkova zvedavosť a značná naivita rozpútajú kolotoč udalostí, ktorý ich povláči kdekade po Ploche. Stretnú sa s barbarom Hrunom v srdci chrámu samotného Bel-Shamharotha, požierača duší, dostanú sa na magickú horu Wyrmberg, ktorá stojí na svojom vrchole a je plná drakov, aby sa nakoniec dostali až k samotnému Okraju a prepadli sa von do vesmíru.
Ako sa píše vzadu na obale knihy, je to naozaj zábavná a podivuhodná fantasy. Pán Pratchett má svojský (a musím povedať, že veľmi dobrý) štýl písania. Často vás postaví pred nejakú vec z nového pohľadu alebo tu nájdete niečo, čo je akousi paralelou nášho sveta. Toto a aj všetko ostatné je podané veľmi zábavným spôsobom, a to spolu s mnohými bizarnými situáciami a okolnosťami, v ktorých sa hrdinovia ocitnú, dáva výborný výsledok. Mali by ste sa baviť od začiatku až do konca, k tomu nám dopomáhaj dobrý preklad.
Na ten sa takmer nemôžem sťažovať. Veľa vecí ma príjemne prekvapilo, ale sem tam sa objavilo zakopnutie, ktoré však nemusí byť postrehnuté. Asi tri-štyri razy som mal pocit, že tieto chybky tu nemuseli byť, keby pán prekladateľ mal prečítaných viac kníh z tejto série. Toto si náhodný čitateľ všimnúť nemusí (preto nebudem konkretizovať), no možno to neskôr bude vadiť. Trochu ma rmúti, že asi dvakrát si to odniesol vtip, ktorý kvôli tomu zrejme ostane nepochopený.
No, nemôžem len haniť, úplne si ma získalo Vetroplašovo:„Tisíc striel jazerných!“ a mnohokrát som sa veľmi dobre bavil. Túto knihu musím jednoznačne odporučiť. Ak niekto ešte nemal do činenia so sériou Plochozeme/Zemeplochy, určite nespraví chybu, ak si túto knižku zoženie, príjemne prekvapí aj cena. Starí skalní „zemeplošáci“ siahnu po tomto titule asi skôr zo zaujímavosti. Taká pikoška na záver. Keď som bol ešte na gympli, dal som nejaké Zemeplochy prečítať aj pani profesorke literatúry a veľmi dobre sa na nich bavila.

Hodnotenie 8/10, priaznivci fantasy si môžu pridať bodík


Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa
Najnovsie clanky od tohto redaktora
Podobne clanky