Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Zdravie
01 Recepty z TOFU (HLAVNÉ JEDLÁ 3/3) 39 bodov
02 Fakty o Sóji 20 bodov
03 Recepty z TOFU (HLAVNÉ JEDLÁ 2/3) 13 bodov
04 Recepty z TOFU (HLAVNÉ JEDLÁ 1/3) 12 bodov
05 Recepty z TOFU (SLADKOSTI Z TOFU) 8 bodov
06 Recepty z TOFU (NÁTIERKY) 6 bodov
07 Recepty z TOFU (PEČIVO) 5 bodov
08 Recepty z TOFU (TOFU V KOMBINÁCII S MÄSOM) 5 bodov
09 Recepty z TOFU (MARINÁDY) 4 body
10 Recepty z TOFU (ŠALÁTY) 4 body
11 Odkazy na rôzne zdravé stránky 1 bod
12 Recepty z TOFU (DRESSINGY) 0 bod
13 Recepty z TOFU (MAJONÉZY) 0 bod
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Fakty o Sóji
Odkazy na rôzne zdravé stránky
Recepty z TOFU (DRESSINGY)
Recepty z TOFU (HLAVNÉ JEDLÁ 1/3)
Recepty z TOFU (HLAVNÉ JEDLÁ 2/3)
Recepty z TOFU (HLAVNÉ JEDLÁ 3/3)
Recepty z TOFU (MAJONÉZY)
Recepty z TOFU (MARINÁDY)
Recepty z TOFU (NÁTIERKY)
Recepty z TOFU (PEČIVO)
Recepty z TOFU (POLIEVKY)
Recepty z TOFU (SLADKOSTI Z TOFU)
Recepty z TOFU (TOFU V KOMBINÁCII S MÄSOM)
Recepty z TOFU (ŠALÁTY)
Celkovy pocet clankov: 407
Zimné depresie 
Zdravie | Dna 15.2.2003 | www.edusan.sk | 16 znamok, priemer 1.56 | 2840 videni | 451 WAP videni

Patologický smútok - depresia sa prejavuje najčastejšie nečinnosťou, apatiou, pochmúrnou náladou, útlmom myslenia, poruchami koncentrácie, neschopnosťou radovať sa, nechutenstvom, nespavosťou, desivými snami a ďalšími príznakmi. Najčastejšie a najvýraznejšie sú pocity smútku, často i s pocitom strachu, s maximom v ranných hodinách. Depresia je prirodzenou reakciou na životné prehry a tragické udalosti, pričom po určitom čase zvyčajne ustúpi. S kratšími dňami sa zmenšuje množstvo slnečného svitu a čas pobytu na svetle. Intenzita, kvalita a množstvo svetla môže priamo ovplyvňovať náladu človeka prostredníctvom zrakovej stimulácie hypotalamu a hypofýzy, a tým i biochemických látok o ktorých sa predpokladá, že ovplyvňujú náladu (melatonín, serotonín). Podľa niektorých názorov je možné tento jav považovať za analogický s hibernáciou (zimným spánkom) u zvierat. Na jar sa s pribúdajúcim slnečným svitom nálada zvyčajne výrazne zlepší a depresia ustúpi.

SEZÓNNE AFEKTÍVNE OCHORENIE (WINTER BLUES)


Na severnej pologuli vplyvom zníženia dĺžky a intenzity slnečného žiarenia sa depresie vyskytujú najčastejšie v mesiacoch december, január a február. Najmä február je pokladaný za najrizikovejší mesiac. Predpokladá sa, že až 25 % populácie má skúsenosti so zimnými depresiami. Pracovná výkonnosť je u niektorých ľudí znížená, a v týchto mesiacoch sa im menej darí i v podnikaní. Z literatúry je známy prípad pána Owensa, ktorý bol v lete najlepším a v zime najhorším predajcom nafty vo firme. Príčinou bola zimná depresia a výrazné zvýšenie hmotnosti. Frekvencia výskytu depresie sa zvyšuje smerom na sever. Pobyt v teplých krajinách počas zimy a ožarovanie špeciálnym bielym svetlom (fototerapia) sa preto využíva v liečbe zimnej depresie. V prevencii sa odporúča čo najdlhší pobyt na slnku, sedenie pri okne, a čerpanie dovolenky v zime. Šetrenie elektrickou energiou na nesprávnom mieste sa môže prejaviť vo zvýšenom počte depresívnych pracovníkov. Umelé osvetlenie by malo byť kvalitné a obsahovať plné spektrum prirodzeného svetla. Samoliečba zvýšenou konzumáciou alkoholických nápojov môže následne zhoršiť prejavy depresie.

ĽAHKÁ DEPRESIA


Prejavy depresie sú nevýrazné, najčastejšie ráno a zvyčajne nenarušujú bežné aktivity. Vyvolávajúca príčina sa zvyčajne nezistí, alebo depresia je reakciou na nahromadenie väčšieho počtu neúspechov, straty motivácie alebo cieľov do budúcnosti. Základné liečebné opatrenia a psychoterapia sú prevenciou prechodu depresie do ťažkej formy.

ŤAŽKÁ DEPRESIA


Postihnutý má znížený záujem o dianie okolo seba, nevie pociťovať radosť ani sexuálnu slasť. Má problémy so spánkom a s apetítom (v zmysle plus alebo mínus), pociťuje beznádej, v najťažších prípadoch nechce už ďalej žiť. Pri tejto forme je lekárska starostlivosť nevyhnutná.

BIPOLÁRNY MANICKO - DEPRESÍVNY SYNDRÓM


Zvyčajne bez vyvolávajúcej príčiny sa striedajú obdobia smútku a nečinnosti s obdobiami, v ktorých je chorý hyperaktívny, nadmierne činorodý - manický. Časté je zneužívanie návykových látok (alkohol, lieky). V manickej fáze choroby má chorý nadmerne zvýšené sebavedomie, je odbrzdený, rýchlo hovorí, je nekritický a má zníženú potrebu spánku a jedla. Chorý s príznakmi tohto syndrómu patrí do rúk odborníka.

PREVENCIA A LIEČBA DEPRESIE


Telesné cvičenia
V prevencii sa odporúča viacej sa radovať a tešiť zo života, viac času venovať činnostiam vyvolávajúcimi potešenie. Najlepšie výsledky sú po aeróbnych cvičeniach - behu, lyžovaní, plávaní a iných športových aktivitách, ktoré zlepšujú náladu, odstraňujú pocity strachu a zvyšujú chuť na aktivity prinášajúce slasť. I dlhšia chôdza sa dá považovať za formu telesného cvičenia. Telesná aktivita uvoľňuje v tele opiáty - endorfíny a serotonín, ktoré zlepšujú náladu, a znižuje hladiny stresového hormónu kortizolu. Až mesiac trvajúca pravidelná denná športová aktivita sa prejaví na priaznivej zmene nálady. Zvolená športová aktivita by mala prinášať potešenie (zjazdové lyžovanie v peknej prírode), a nie utrpenie (v posilovni). Odporúča sa aspoň časť dovolenky stráviť aktívne - zimnými športmi.

Spánková hygiena


Depresia môže spôsobovať poruchy spánku a naopak, nesprávne spánkové návyky môžu zhoršovať prejavy depresie. Odporúča sa chodiť spať a vstávať v tú istú hodinu i počas víkendu. Dlhší nekvalitný spánok nad ránom môže u niektorých ľudí vyvolať "nedeľnú migrénu", abstinenčné príznaky z neskoršie vypitej kávy, alebo pocity smútku s celodennou ospalosťou. Minimálne 3 hodiny pred spaním by sa nemali piť alkoholické nápoje (zhoršujú kvalitu spánku zmenou spánkových fáz), káva a nápoje obsahujúce kofeín, vynechať by sa mali i ťažké jedlá a nadmerná fyzická aktivita. V prípade depresie sa skrátenie spánku, alebo vynechanie jednej noci spánku považuje za liečebnú metódu, ktorá pomáha normalizovať biorytmus.

Liečivé byliny a vitamíny


Smútok pomáha odstrániť čaj z Ľubovníka bodkovaného a Medovky lekárskej, ktorá pôsobí upokojujúco. Chmeľ obyčajný obsahuje lupulín, ktorý tlmí mozgovú kôru a používa sa pri predráždenosti a pocitoch napätia. Žeň-šeň (všehoj ázijský) podporuje adaptačné mechanizmy, pôsobí protistresovo a chráni organizmus pred vyčerpaním. Z ďalších rastlín sa odporúča kava-kava, ginkgo biloba a kofeín. V aromoterapii sa používajú silice (éterické oleje) : Geraniová, Levandulová, Petitigrainová silica a silica Ylang ylang. Niektoré potraviny ako napríklad čokoláda alebo banány môžu tiež zlepšiť náladu, bez rizika vzniku závislosti. Nedostatok vitamínov skupiny B, C vitamínu, biotínu, kyseliny listovej a ďalších, môže byť tiež jednou z príčin depresie. Odporúča sa: ráno tableta 1500 mg aminokyseliny DL- fenylalanín, 500 mg vitamínu C, 100 mg vitamínu B6, kúsok ovocia, alebo pohár džúsu.

Návšteva lekára


Pri ľahších formách depresie je užitočná psychoterapia a zvládnutie techník napomáhajúcich relaxácii (autosugescia, autogénny tréning). Fototerapia - ožarovanie svetlom sa používa hlavne pri sezónnej depresii (napr. 10 dní po 2 hodiny ráno). Pri ťažkých depresiách je často nevyhnutná liečba elektrickými šokmi (elektrokonvulzívna terapia). Pri manickom syndróme sa ordinujú soli lítia. V medikamentóznej liečbe sa používajú lieky, ktoré blokujú spätné vychytávanie serotonínu. Prvým známym liekom z tejto skupiny bol Prozac, používaný v liečbe od roku 1987. Ďalšími predpisovanými liekmi sú Zoloft, Paxil a Celexa. Liečba týmito prípravkami je dlhodobá, je potrebné užívať ich pravidelne, bez prerušenia a výraznejší účinok sa prejaví po 2 - 4 týždňoch od začiatku liečby. Liečba depresie patrí do oblasti psychiatrie, je to ochorenie ako každé iné, preto nie je potrebné sa hanbiť vyhľadať lekársku pomoc.Prevzate so suhlasom od: