Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Programy
01 MilkShape 3D 17 bodov
02 Nokia Mobil Internet Toolkit 3.0 17 bodov
03 Advanced Disk Catalog 15 bodov
04 DirectX New Features 13 bodov
05 Virtual Drive 2000 5.0 11 bodov
06 formYk 9 bodov
07 Programmer's Wizard 2.1.5 8 bodov
08 Offline Explorer 7 bodov
09 Sensiva 7 bodov
10 SideKICK 6 bodov
11 SETI@Home 6 bodov
12 Karol ++ 6 bodov
13 WindowBlinds 1.2 4 body
14 Sysinternals 3 body
15 Pakovače 2 body
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Advanced Disk Catalog
Creadion 2.12
DirectX New Features
HyperSnapDX 3.55
Karol ++
MilkShape 3D
Nokia Mobil Internet Toolkit 3.0
Offline Explorer
Pakovače
Programmer's Wizard 2.1.5
SETI@Home
Sensiva
SideKICK
Sysinternals
Virtual Drive 2000 5.0
WindowBlinds 1.2
formYk
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Pohľad na Python 
Programy | Dna 16.12.2002 | Johny | 7 znamok, priemer 1.14 | 7179 videni | 1227 WAP videni

Dnes dosť ospevovaný programovací jazyk. Typický skôr pre Linux platformy, ale existujú aj verzie pre Windows. Nasledujúci článok je preklad jedného PDF súboru z ich stránky. Mnohí si ho pochvaľujú, mnohí ho zatracujú. Najlepšie je skúsiť a potom človek uvidí ku ktorej skupine sa pripojí...

Stručná diskusia o programovacom jazyku Python

Prečo Python?
Python je objektovo-orientovaný programovací jazyk, ktorý spája vlastnosti výkonného návrhu softwarových vlastností tradičnými programovacími jazykmi s flexibilitou a použiteľnosťou skriptovacích jazykov. Bol vytvorený k zvýšeniu kvality, produktívnosti, prenositeľnosti a integrácie. Python nadobúda rozmach v úžasných krokoch, prevažne pretože je vhodný na moderné vyvýjanie aplikácii. To nie je prekvapujúce, pretože bol napísaný, aby sa ujal obmedzení, ktoré existujú v starších jazykoch.

Aplikácie môžu byť vyvýjané v Pythone omnoho rýchlejšie ako v tradičných jazykoch kvôli jeho prirodzenému objektovo-orientovanému návrhu a jeho čitateľnosti. Vývojári tiež získajú rýchlosť pretože nemusia kompilovať a linkovať Pythonovský program; môžu ho jednoducho napísať a spustiť. Okrem toho veľká spoločnosť vývojárov Pythona poskytuje silnú základňu zdieľaných vedomostí a podpory. Množstvo kníh, web stránok, užívateľských skupín a iných zdrojov je svedectvom o úspechu, že Python sa teší v spoločnosti vývoja softwéru.

Interpretované versus kompilované jazyky – sú pomalé?
Interpretované jazyky nie sú kompilované; presnejšie, sú vykonávané okamžite, dávajúc programátorovi výhodu okamžitého obratu. V minulosti, keď servery v spoločnostiach mali menšie výkonnové možnosti ako dnes, čisto interpretované jazyky (ako predošlé verzie Tcl alebo Perl) mali nepatrnú nevýhodu pri výkone niektorých aplikácií. Tá malá nevýhoda zmizla v dnešných komerčných aplikáciách pretože procesori pokročili a jazyky sa zlepšili.

Python nie je striktne interpretovaný jazyk v tom, že je preložený do vykonávateľného byte-kódu pred tým ako je kód spustený na počítačí. Avšak, pretože vývojári nepotrebujú kompilovať Pythonvoský kód-môžu ho jednoducho “napísať a spustiť” presne ako pri interpretovaných jazykoch- často si ho pletú s čiste interpretovanými jazykmi a je “ohováraný” so zastaranými slovami: “pomalo bežiaci”. Tento zlý názor sa uz skutočne nepoužíva v prostredí komerčných aplikácií, kde sú programy tiež komunikujú s užívateľmi alebo cez sieť Python netrpí žiadnymi vrodenými nevýhodami pri výkone bežných komerčných aplikácií.

Aby sme boli úplne čestný, veľmi výpočtovo náročné aplikácie sú lepšie, keď sú napísané v programovacích jazykoch nižšej úrovne (preto je veľa hier písaných v Assembleri). Ale priemerná komerčná aplikácia nerobí astrofyzikálne výpočty. Okrem toho Python môže ľahko zahrnúť rozšírenia napísané v iných jazykoch, práve tak v prípade, že niekedy budete potrebovať pristáť s raketoplánom.

V skutočnosti, Python má optimalizované jeho numerické programovanie a rozšírenia pre prácu s obrázkami-dva z jeho častých operácií. Ako výsledok, Python je o mnoho výkonnejší ako predtým.

Pravdaže, výkon programu a jeho použieľnosť sú funkciou toho, ako je program napísaný a nie aký jazyk použijete. V Pythone môžete napísať úboho výkonný program-ale potom ho tiež môžete opraviť oveľa rýchlejšie a ľahšie, takže by pre Vás nebolo ľahké nezlepšiť ho.

Kto používa Python?
Veľmi čiastočný zoznam skutočných Pythonovských aplikácií:
Infoseek používa Python ako implementáciu a prispôsobenie jazyka
Yahoo! Používa Python v mnohých z jeho služieb
NASA používa Python pri systémoch riadenia úloh
Industrial Light and Magic používa Python pri animácií
Lawrence Livermore Laboratories používa Python pri numerických výpočtoch
Intel používa Python pri testovaní čipov a matičných dosiek
Origin používa Python pri Online hrách
Digital Creations’s Zope používa Python

Python a vývin grafických užívateľských rozhraní (GUI)
Python je mnohými považovaný za jeden z tých, ak nie najpoprednejším jazykom pre tvorbu GUI kvôli jeho rapídnej možnosti zmeny. Prišiel som štandardnými rozhraniami pre implementáciu prenositeľných GUI, ktoré vyzdvihujú prirodzený vzhľad a cit podkladovej platformy, čo je veľmi silná vlastnosť. Python môže byť tiež použitý pre vývoj GUI na špecifickej platforme Windows, X Windows alebo Macintosh, a KDE a GNOME rozhrania pre Linux.

Python a vývoj webových aplikácií
Naviac manipulácia HTML s ľahkosťou, Python prišiel so štandardným modulom pre sockety, skriptovanie na strane servera, spracovanie XML, FTP a viac. A čo viac, existuje nerozoznateľné Python/Java integrácia nazvaná JPython, ktoré Vám umožní vytvoriť applety na strane klienta a komunikovať s Java knižnicami.

Programovanie v Pythone
Python je zďaleka jedným z najčitateľnejších jazykov, ktoré sa dnes používajú. Hoci to neznamená, že Python tvorí objemný kód. V skutočnosti, väčšina programátorov zistí, že môžu napísať na dva, tri riadky Pythonu, čo predtým zabralo desať alebo viac riadkov v C++.

Python môže podporovať pokročilý vývoj:
Dynamickým písaním
Automatickou správou pamäte
Veľkou knižnicou pomocných programov
Vstavanými objektovými typmi a nástrojmi
Podporou modulov, objektov, tried a výnimiek
Množstvom menej významných (third-party) pomocných programov

Kľúčové výhody programovania v Pythone
Python je otvorený zdroj (open source). Áno, môžete dostať Python zadarmo. Zadarmo nie je to isté ako nepodporovaný; v skutočnosti je komunita poskytujúca podporu najviac zaľudnená najlepšími intelektmi, čo sa týka softwaru dnes. Predajcovia komerčného softweru musia ešte dosiahnuť kvalitu a rýchlosť podpory poskytovanej v Pythonovskej komunite. Kombinácia byť bezplatne dostupný a tiež puntičkársky podporovaný vypovedá o silnej konkurenčnej výhode.

Ďalej ešte, vývoj open source sa udial z dobrého dôvodu; totiž, ako odpoveď pre stupňujúcu sa potrebu modulárneho, modulového, vysoko komunikačného softwéru, ktorý umožňuje spoločnostiam vytvárať riešenia, ktoré fungujú. Vhodné technológie, so všetkými patričnou úctou komerčným spoločnostiam, jednoducho nevyriešili pretrvávajúci problém, ktorému obchod čelil. Riešenie tých problémov vyžaduje sadu otvorených štandardov pre podporenie softwérových riešení, aby pracovali dobre spolu ako úplný system. Open source software je časťou toho riešenia.

Python je prenositeľný. Základ jazyka Python beží na akejkoľvek platoforme: Unix, Windows, Macintosh, Linux, Amiga, Be-OS, OS/2, VMS, QNX, dokonca DOS. Avšak môžete napísať kód pre špecifickú platformu, ak to vaša aplikácia vyžaduje. Python má platformovo špecifické rozširenia (ako COM podpora napríklad) pre špeciálnu funkčnosť.

Python je samá rýchlosť a produktivita. V tomto Python vyniká. Jednoducho nenájdete jazyk, ľahší na písanie a čitanie. O čo viac, vývojári nemusia tráviť čas kompilovaním a prenášaním na rôzne platformy, vývoj sa stáva zlomkom času.

Rýchlosť Pythona znamená, že môžete lepšie, rýchlejšie a lacnejšie podporovať Vašich zákazníkov. Vylepšenia a opravy chýb zaberú doslovne zlomok času.

Python komunikuje neobmedzene takmer s hocičím. Ak potrebujete prepojiť niečo napísané v inom jazyku, môžete to ľahko urobiť. Zatiaľ, čo je Python perfektný pre programovanie takmer každej úlohy, môžete zistiť, že nejakú jedinečnú potrebu sa dá lepšie splniť v inom jazyku. Môžete použiť všetky výhody programovania v Pythone, a ešte zaintegrovať špeciálne moduly napísané v iných nástrojoch. V skutočnosti, Python exceluje v spájaní rôznych komponentoch spolu.

Python je objektovo orientovaný. Tento papier sa nebude pokúšať vychvaľovať vlastnosti objektovo-orientovaného programovania. Stačí zdôrazniť, že Python je prirodzene objektovo-orientovaný. Jeho podpora tried zdokonaľuje spôsoby ako polymorfizmus, preťažovanie operátorov a viac násobnú dedičnosť.

Rozptýlenie bežných mýtov
Pravdaže, nové technológie a formy prinášajú zástup povier, uhladených legiend a jednoduchých klamstiev. Niektoré z tých viac zábavných mýtov o Pythone sú vypísané nižšie.

Má málo dokumentácie. V skutočnosti je Python z jedným z najviac dobre zdokumentovaných jazykov. Stačí pozrieť do sekcie kníh na Amazon a dať hľadať Python, aby ste videli bohatstvo informácií.

Nemá žiadnu integrovanú podporu GUI. Python ma rozhrania pre vývoj ťiež prenosných alebo platformovo špecifických GUI, vrátane JAVA AWT. Avšak, Python ako každý dobre fungujúci jazyk, nepredpisuje vývojárovi konkrétny GUI.

Nemá žiadny kompilátor do strojového kódu, čo znamená, že Pythonovské programy bežia pomalšie. To je pravda, nekompiluje. To však neznamená, že Pythonovské programy idú pomalšie. Ak sledujete rýchlosť kvarkov alebo pristávania raketoplánu, asi by ste to mohli chcieť napísať v Assembleri alebo nejakom inom nízkoúrovňom jazyku. Inak, štandardné komerčné aplikácie napísané v Python budú bežať práve tak dobre ako tie napísané v iných jazykoch.

Je open source, teda je nepodporovaný. Ako bolo hovorené vyššie, open source znamená konkurenčnú výhodu. Neznamená to nepodporovaný. Komunita open source poskytuje model kvality a podpory s ktorou sa možno stretnúť u komerčných predajcoch softwaru. Kde inde dostanete najlepšie myšlienky v priemysle, robiť pre Vás absolútne zadarmo a v okamžitom povšimnutí.

Nemá žiadny zberač odpodu. Ano má. Python automaticky alokuje a dealokuje pamäť a udržiava sledovanie o nízko-úrovňových detailoch pamäti.

Má málo knižníc. Python ma mnoho knižníc (volajú sa moduly). Napréklad skúste hľadať „python modules“ na Google a uvidíte obrovské množstvo third-party modulov. Alebo sa pozrite na knižnice ktoré sa šíria s Pythonom.

Ťažko sa číta. Ehm. Dobre, tak si prečítajte Pythonovský program. Python je najviac čitateľný jazyk, čo je dôvod prečo je populárny.

Neposkytuje viacnásobné spôsoby dosiahnutia úlohy. Naopak Python je tak flexibilný ako Perl, starootocovský zo všetkých „many-ways-to-skin-a-cat“ jazykov. To je práve to, že Python je omnoho viac čitateľný naviac taký flexibilný.

Je vrodene menej rozširovateľný. Toto je jeden z najhorších. Rozširovateľnosť nemá, čo dočinenia s programovacím jazykom. Vcelku, je určené návrhom logiky vášho programu. Hocikto, kto sa stotožňuje s týmto obvinením nie je softwérový inžinier.

Nie je zhodný s J2EE. Zaiste nie je možné napísať aplikáciu zhodnú s J2EE v Java/Python (JPython), a veľa vývojarov to tak robí.


Viac informácii môžete nájsť na:
http://www.python.org


Najnovsie clanky od tohto redaktora