Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Knihy
01 Terry Pratchett: Farba Mágie 17 bodov
02 Tlačová správa Terry Pratchett: Farba Mágie 5 bodov
03 Terry Pratchett - Zemeplocha 5 bodov
04 Terry Pratchett - Zemeplocha - Stráže, stráže !!! 5 bodov
05 Terry Pratchett - Zemeplocha - Mort 3 body
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
Terry Pratchett - Zemeplocha
Terry Pratchett - Zemeplocha - Mort
Terry Pratchett - Zemeplocha - Stráže, stráže !!!
Terry Pratchett: Farba Mágie
Tlačová správa Terry Pratchett: Farba Mágie
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Mistrovství v C++ 
Knihy | Dna 18.9.2002 | Johny | 20 znamok, priemer 1.80 | 1869 videni | 344 WAP videni | Kúpi? v Dunaj.sk, za 1282,-

... nie, nezabudol som po Slovensky. Je to zámerne napísané po česky, pretože táto kniha preklad v Slovenčine nemá. O C++ sa toho dá nájsť na internete veľa, ponúkajú Vám kúpiť rôzne knihy, niektoré sú dajú stiahnuť v elektronickej podobe, napr. Thinking in C++. Ale ak máte problém s angličtinou alebo sa Vám jednoducho nepáči manuálovitý štýl, ktorými sú niektoré dokumenty písane, tak potom je táto kniha presne pre Vás. Musíte mať len 2 veci, záujem učiť sa C++ a tiež vedieť po česky. Potom môžete povedať, že študujete v cudzom jazyku ;o)…

Ako kniha vyzerá si môžete pozrieť na obrázku dolu. Kniha je o kúsok väčšieho formátu ako je A5. Má tvrdé viazanie, ktoré je viazané, nie lepené, takže stránky tam držia o čosi lepšie. Kniha je hrubá asi 55mm a má niečo vyše 975 strán.

Autorom knihy je Stephen Prata, ktorý je v Amerike uznávaný. Dalo by sa povedať, že aj Superman by mu mohol závidieť. Učí fyziky, astronómiu a počítačovú vedu na univerzite Marin v kalifronskom Kentfielde. Toto je už 3 doplnené vydanie. V angličtine už existuje aj štvrté vydanie, ale kým príde ku nám, tak to možno ešte chvíľu potrvá. Prvé vydanie tejto knihy dostalo v roku 1990 cenu od Computer Press Association za najelpšiu učebnicu.

To je veľké plus tejto učebnice. Je to učebnica, nie manuál. V manuále sa síce možno dočítate, že existujú 3 typy dedičnosti tried. A ukážu Vám ich syntax. Ale všetky prípady, ktoré môžu nastať, chyby, ktorých sa ľudia často dopúšťajú, nejaké rady a finty navyše tam už nájdete len zriedka.

Ide o C++, takže nečakajte, že tam nájdete popis štandardných funkcíí klasického C-čka a jeho knižníc. Napríklad popis funkcie printf, tam nikde nenájdete. C++ má dátové prúdy. Pre klasických C-čkarov sa to môže zdať, ako zbytočná komplikácia, ale potom keď si to osvoja, uvidia aká sa v tom ukrýva sila. Veľmi to pripomína Serializáciu vo Visual C++.

Kniha je vhodná ako pre úplných začiatočníkov, pre pokročilých, pre tých, ktorí už C videli, ale aj pre tých, ktorý nie. Kniha je doplnená o množstvo obrázkov a ilustrácií a čo je asi najviac dôležité: praktických príkladov a ukážok.

Kniha je vhodná ako pre samoukov, aj ako učebná pomôcka pre učiteľov. Táto kniha je veľmi predávaná. Presný počet výtlačkov nepoznám, ale keď som sa ju snažil zadovážiť pre seba trvalo vyše 2 až 3 týždňov, kým ju zohnali. V internetových kníhkupectvách je možné ju nájsť tiež. Možno nájdete odporúčania na iné knihy. Ale táto kniha má medzi kupujúcimi aj tak najlepšie ohlasy napriek tomu, že nepatrí medzi najlacnejšie. Jej cena v SK je 1282.

Jediné, čo by som tejto knihe asi vyčítal je to, že mohla byť aj dlhšia a miestami aj viac detailnejšia. Ale po jej prečítaní Vám začnú niečo hovoriť aj manuály, kde si už pozriete syntax a budete aj tušiť, čo všetko sa za tým skrýva. Čo sa týka prekladu, pár slov som nevedel preložiť do slovenčiny a miestami je aj preklep, ale pri takom veľkom obsahu je to celkom normálne.

Ako je vidno už z obalu knihy, tak je kniha písaná podľa ANSI normy, takže to, čo sa naučíte využijete pri programovaní pre Windows, Unix, Linux a vlastne každom kompilátore, ktorý ide podľa ANSI normy. Táto kniha ide najmä podľa normy CD2. Od napísania sa pár vecí už mohlo zmeniť, ale určite to nie je nič prevratné a navyše veľká väčšina kompilátorov sa aj tak ešte nestihla prispôsobiť. Takže skôr sa môže stať, že narazíte na starší kompilátor, ako na novší. V knihe je ku každému programu napísané, čo spraviť kvôli kompatibilite, aby ste ho mohlo skompilovať.

Kniha je rozdelená do niekoľkých kapitol. Sú usporiadané tak, aby umožnili niektorým preskočiť, to čo už vedia. Na konci je vždy zhrnutie, kontrolné otázky a programovacie cvičenia.

Samotný obsah je na približne 25 stranách.

A teraz už poďme ku jednotlivým kapitolám:

1. Začínáme
2. Vydávame sa do C++
3. Práce s daty
4. Odvozené typy
5. Cykly a relační výrazy
6. Příkazy vetvění a relační operátory
7. Programové moduly v C++
8. Příbehy vo funkcích
9. Objekty a třídy
10. Práce se třídamy
11. Třídy a dynamické přidelování paměti
12. Dedičnost tříd
13. Znovupoužiteľný kód v jazyce C++
14. Přátele výjimky a další
15. Třída STRING a standardní knihovna šablon
16. Vstup, výstup a soubory


DODATKY : Základy číselních soustav, Kľíčová slova, Znaková sada ASCII, Priorita operátorov, Ostatní operátory, Šablónová třída STRING, Metody a funkce knihovny STL, Vybraná literatura, Konverze na ANSI/ISO C++, Odpovede na opakovacie otázky

Kniha vysvetľuje procedurálne, objektové a generické programovanie. Ako aj knižnicu STL = Standard Template Library, ktorá sa po odsúhlasení ANSI stala šúčasťou C++. Knižnica výrazne uľahčuje robotu, pri rôznej reprezentácii dát.

Mňa osobne najviac potešila časť o preťažovaní operátorov, STL a o triedach. Aj keď som si myslel, že pri základoch ma už nič nemôže prekvapiť, stalo sa... ;o). Pretože kniha ide niekedy fakt do detailov. Ale to všetko je potrebné vedieť. Aj keď si možno niektoré časti nezapamätáte aspoň viete, že niečo také existuje a keď to budete potrebovať, viete, kde to hľadať.

Na záver pár obrázkov, ako kniha vyzerá...


Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa
Najnovsie clanky od tohto redaktora