Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Hry
01 Dyna Blaster 193 bodov
02 Mafia 171 bodov
03 Counter Strike: Condition Zero 170 bodov
04 Command and Conquer: Generals 166 bodov
05 Warcraft III:Frozen Throne 165 bodov
06 Elasto Mania 114 bodov
07 GTA III 111 bodov
08 Bulanci 93 bodov
09 Neighbours from Hell 2 90 bodov
10 Call of Duty: United Offensive 73 bodov
11 Carmagedon 72 bodov
12 Return to Castle Wolfenstein 68 bodov
13 Need for Speed - Porche 67 bodov
14 Call of Duty 65 bodov
15 BomberMan 62 bodov
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
AArgon
Bloodrayne
Bulanci
Call of Duty
Call of Duty: United Offensive
Command and Conquer: Generals
Counter Strike: Condition Zero
Fellowship Of The Ring
HALO: Combat Evolved
Half-Life 2
Homeworld 2
Jurassic Park: Operation Genesis
Kuramatic
Lionheart – Legacy of Crusader
Need for Speed Hot Pursuit 2
Neighbours from Hell 2
Neverwinter nights
Painkiller
Pitfall: The Mayan andventure
Prince of Persia – Sands of Time
Quake 2 D-Day
Red Faction
Red Faction 2
Ricochet Xtreme
Rune
The Thing
Tom Clancy`s Rainbow Six 3: Raven Shield
UNREAL 2 - The Awakening
Warcraft III: Reign of chaos
Warcraft III:Frozen Throne
Woodruff and the Schnibble of Azimuth
Worms 3D
viac...
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Half-life – hra na každý spôsob 
Hry | Dna 27.7.2002 | Johny | 67 znamok, priemer 2.67 | 7983 videni | 723 WAP videni

Blue Shift, Counter Strike, Case Closed, DMC, Team Fortress, Opposing force a mnohé ďaľšie addony, ktoré túto hru preslávili, o tých bude reč a ich drobný prehľad. Bol by to zázrak, keby si niekto nenašiel addon, ktorý by mu nesadol. ;o). A keď aj tak nie, tak si môže vyrobiť vlastný.

Verím, že Half-life pozná každý, kto hráva PC hry, pretože táto hra je prelomová. Neviem, či je tak tomu aj v súčastnosti, keď jej sláva už trochu opadáva, ale pred pár rokmi bol okolo nej veľký boom. Je to veľmi atmosferická hra, plná rôznych srdcových príhod, príbehov a určite zanechala na jej prvých hráčoch veľký dojem... Pre tých, ktorý half.life nevideli, verím, že takých je málo, ale predsa: je to 3D hra v prvej osobe, hra je prerobená z Quaka 2 a má podporu pre Opengl, DirectX a beží aj softwérovo, autori asi chceli mať istotu, že si ju zahrá každý.

Začnime však od začiatku:

Prvý half-life, ktorý urobila firma Valve, bol o tom, ako ste profesor v nejakom prísne stráženom komplexe niekde v horách, myslím, že v Novom Mexiku. Celý tento objekt sa volal Black Mesa, vaša postava vystupuje v príbehu, ako nejaký výskumník s menom Gordon Freeman. Pri experimente sa však niečo pokazí, otvorí sa dimenzia do iného sveta, z ktorého chodia na zem všeľjaké potvory. Vašou úlohou je zničiť ich hlavného vodcu, alebo proste hlavnú príšerku. Popri tomto sa však počas hry vyskytuje množstvo iných úloh, ktoré je treba splniť, narazíte na mnohých vedcov, ktorí Vám alebo pomôžu alebo Vám ukážu nejakú efektnú smrť, ako pád výťahom alebo zabitie elektrinou. Potom sa do toho ešte pripletie špeciálna jednotka a nejaké vycvičené bojovníčky a takmer všetci sú proti Vám. Prostredia sa menia a sú fakt pestré, Black Mesa je komplex obrovských rozmerov a preto pri prechádzaní klasického half-lifu máte čo robiť. Celý príbeh je dlhý a prepracovaný do detailov.

Hra má však ešte jednu výhodu, a to takú, že celý engine je spravený tak, aby nebolo ťažké implementovať do hry nové prvky. A tak nejaký addon používa všetko, čo už vydreli tvorcovia tejto hry a môže sa sústrediť len na tvorbu obsahu.

Opposing force
Príbeh ohľadom Gordona Freemana sa skončil, ale niekto dostal zaujímavý nápad, čo keby sa ten istý príbeh použil na to, aby ste si mohli zahrať celý half-life z pohľadu niekoho úplne iného. Túto myšlienku úspešne zopakoval niekoľko ďalších ľudí a addonov na half-life je preto fakt veľa. V opposing force vystupujete ako Alan Shepard, člen špeciálnej jednotky, ktorý je ranený počas preletu ponad Black Mesa. A tak sa postupne snažíte dostať ako inak ku nejakej hlavnej potvore. Tú nakoniec aj nájdete, ako sa snaží dostať cez nejakú bránu na zem a bojujete s ňou. Pomáhajú Vám pri tom sem-tam aj iný členovia špeciálnej jednotky. Opposing force je príbehom kratší ako Half-life a myslím, že prekonať pôvodný Half-life bude fakt ťažké. Počas hry stretnete napríklad aj Gordona Freemana alebo postavy, ktoré sa vyskytujú aj v iných modifikáciách hry.

Blue Shift
Opäť jeden z iných pohľadov na vývoj udalostí v Black Mesa. Tento krát bolo toho urobeného viacej, lebo sa trošku aj zmenil inventár zbraní a celá hra je ladená trošku do modra. V Blue Shifte pôsobíte ako jeden zo sekuriťákov, z tých modrých, ktorí dohliadajú na bezpečnosť v Black Mesa. Opäť Váš ohrozujú vojaci a príšeri z inej dimenzie. Hra sa končí, keď pomôžete ujsť sebe a vedcom preč z Black Mesa, kde Vás chce zabiť špeciálna jednotka. Opäť je tu pár momentov, kde môžete zazrieť Gordona Freemana, ale platí to aj opačne. Ako Freeman môžete vidieť aj tohto sekuriťáka. Hneď po spustení hry, keď Freeman ešte ide v tom vláčiku cez Black Mesa, tak môžete vidieť sekuriťáka, ktorý búcha na dvere. A práve tak začína Blue Shift. Nemôžete sa dostať dnu, do Black Mesa, nakoniec Vám jeden strážnik tie dvere otvorí a vy zistíte, že niečo je s počítačmi. Neskôr sprevádzate dvoch vedcov vo výťahu, ktorý sa pokazí a odtrhne. Ďalej pokračujete cez rôzne priestory Black Mesa, dostanete sa aj na Xen a nakoniec sa Vám podarí z komplexu ujsť.

Všetky doteraz spomínané majú veľmi dobre hrateľný aj MultiPlayer.

Case Closed
Zaujímavý príbeh a pohľad na Black Mesa z očí údržbára. Ste obyčajný upratovač, údržbár, zametač, ako len chcete. Máte už 37 rokov a zrazu sa pred vašimi očami udejú zvláštne veci. Váš cieľ je ujsť z Black Mesa pred tými potvorami a ťiež pred skupinkou vojakov, ktorá vás chce zabiť. Ako už prezrádza názov Case Closed, alebo po slovensky Prípad uzavretý veľmi šťastný koniec vás nečaká. Nedá sa nič robiť, aj keď som skúšal všetko možné, na konci jednoducho zomriete.

DMC – DeathMatch Classic
Klasický deathmatch, veľmi pripomína quaka 1, a myslím, že to aj bol cieľ autorov, čo najlepšie okopírovať spomínaný deathmatch. Jedná sa predovšetkým o MultiPlayer, nič pre jedného hráča, pravdaže ak nerátate botov.

Team Fortress
Opäť len MultiPlayer, 2 tímy, ktoré bojujú o vlajku alebo obsadzujú rôzne územia. Dá sa hrať aj s botmi. Zaujímavé najmä s väčším počtom hráčov. Môžete si vybrať aj postavu, napr. Sniper, Demolition Man, špión, HW guner, inžinier, medic,...

Frontline force
Akási kombinácia Counter-Striku a Team Fortress. Všetko sa snaží vyzerať veľmi realisticky, ale pri tom obsadzujete nejaké územia, zbrane sú tiež účinné ako v CS, takže stačí pár rán a ste mŕtvy. Vhodné najmä pre viacerých hráčov, rozdiel oproti CS je, že keď Vás zabijú nečakáte do konca kola, ale len chvíľku.

Counter-Strike
Asi najznámejší z multiplayer addonov na half-life. Hrá sa na 2 tímy, jeden sú teroristi, druhý tým sú policajti. Oba tímy sa snažia vystrieľať ten druhý tým alebo splniť nejakú úlohu. Napríklad sa dá hrať mapa s bombou, kde teroristi musia položiť bombu a policajti im v tom bránia alebo ju zneškodnia. Za rôzne úkony v hre dostávate peniaze a za tie si na začiatku každého kola kupujete zbrane. Ak vás zabijú musíte počkať kým kolo skončí. Hra je realistická, stačí guľka alebo dve na správne miesto a už sa len pozeráte. Alebo môžete hrať misiu s rukojemníkmi, kde ich policajti musia zachrániť, teroristi im v tom bránia.

Wanted
Alebo tiež, vtedy na západe. Chceli by ste si zahrať Half-life za šerifa, ktorý žil na divokom západe ? Tento addon vám to umožní. Celý dej, zbrane, postavy, všetko je primerané príbehu a dobe kedy sa odohráva. Od klasického koltu, až po winčestrovku, alebo tiež „medveďovicu“, luk, ručný kanón, alebo pradávny guľomet. Spočiatku stojíte proti hadom, tigrom, potom kovbojom, zlatokopom, indiánom, gangstrom. Dobíjate rôzne pevnosti, kde sú gangy, alebo indiánske osady. Hra je veľmi rozsiahla a sú tam strašne veľké priestory.

Pirates, Vikings and Knights
Multiplayer, z obdovia pirátov a rytierov, rôzne bitky na zámku, alebo o zámok. Nemal som veľké možnosti skúmať ho do detailov, ale určite sa pobavíte na rôznych typoch zbraní.

Redemption
Single Player, nie príliš dlhý a ani nie príliš výnimočný. Zaujímavé je len to, že si môžete otestovať svoje schopnosti v Half-life, pretože hra je o dosť ťažšia ako klasický half-life. Napríklad sa dostanete do chrámu, kde je veľmi veľa vycvičených bojovníčok. Alebo tiež, kde behajú taký malý pavúčikovia, ktorý majú úplne takú istú farbu ako je farba podlahy, takže sú takmer neviditeľný, zbadáte ich, až keď vám vyskočia rovno v ústrety. Keď však toto všetko zdoláte, tak sa dostanete do Half-parku, je to čosi ako odmena za hranie. Nájdete tu všetky potvory a rôzne atrakcie. Je to lunapark urobený z klasického half-lifu.

They Hunger
Single aj Multi Player. Ste nejaký chlapík, ktorý príde niekam na vidiek. Všetko je robené tak pochmúrne, aby to pôsobilo ako hororová scéna. A naozaj je to sem-tam dosť strašidelné. Celé to spočíva v tom, že sa tam pohybujú zombíci a samé hororové postavy. Vlci, psi, a najmä rôzny ľudský mutanti. Vstávajú z hrobov alebo z truhiel. Tiež má veľmi rozsiahly singleplayer. MultiPlayer je veľká sranda, pretože je ta množtvo zbraní a sú tam aj rôzne atypické zbrane, ktoré sú originálne. Napríklad lopata. Len si predstavte, že Vás niekto naháňa s lopatou. ;o)

Vampire Slayer
Multiplayer, hrá sa na 2 tímy, jedna strana sú upíri, ktorí majú len svoje ruky a pazúry a vedia skákať celkom vysoko. Druhá strana sú lovci upírov – „bladeovci“ a tí majú klasické zbrane ako mp5 alebo brokovnicu.

War in Europe
Multiplayer, kde máte možnosť si skúsiť, ako sa asi cítili vojaci na pláži Omaha, keď sa tam vylodili a snažili sa dobiť nepriateľské pozície. Všetky zbrane autentické svojej dobe. Hra však nie je taká pekná, ako napríklad Medal of Honor, ale za to určite pobeží aj na slabších strojoch.


Toto sú len niektoré z addonov, ktoré sa dostali do rúk mne, ale nepochybne je ich viacej. Každý z Vás si môže urobiť vlastný addon na half-life. Nie je to však také ľahké, ako sa zdá. Všetko, čo ku tomu potrebujete je half-life SDK balík, ktorý si môžete stiahnuť z netu. Nie je to však pre modemistov, pretože má cez 60 MB. Takisto rôzne nástroje, môžete nájsť na stránkach ako halfplanet, alebo halfmods. Presné linky si už nepamätám a aj tak sa menia, takže najlepšie bude použiť nejaký vyhľadávač, ktorý Vám nájde tie najaktálnejšie.
http://www.google.com
http://www.yahoo.com
http://www.altavista.com

Editor pre HL sa volá HAMMER. Takťiež winbspc je proram, ktorý urobí z bsp map súbor pre editovanie v hammer editore.

Na záver ponúkam niekoľko obrázkov z rôznych addonov, verím, že budete vedieť uhádnuť, ktorý obrázok patrí ktorému addonu.


Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa
Najnovsie clanky od tohto redaktora
Podobne clanky