Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Hry
01 Dyna Blaster 193 bodov
02 Mafia 171 bodov
03 Counter Strike: Condition Zero 170 bodov
04 Command and Conquer: Generals 166 bodov
05 Warcraft III:Frozen Throne 165 bodov
06 Elasto Mania 114 bodov
07 GTA III 111 bodov
08 Bulanci 93 bodov
09 Neighbours from Hell 2 90 bodov
10 Call of Duty: United Offensive 73 bodov
11 Carmagedon 72 bodov
12 Return to Castle Wolfenstein 68 bodov
13 Need for Speed - Porche 67 bodov
14 Call of Duty 65 bodov
15 BomberMan 62 bodov
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
AArgon
Bloodrayne
Bulanci
Call of Duty
Call of Duty: United Offensive
Command and Conquer: Generals
Counter Strike: Condition Zero
Fellowship Of The Ring
HALO: Combat Evolved
Half-Life 2
Homeworld 2
Jurassic Park: Operation Genesis
Kuramatic
Lionheart – Legacy of Crusader
Need for Speed Hot Pursuit 2
Neighbours from Hell 2
Neverwinter nights
Painkiller
Pitfall: The Mayan andventure
Prince of Persia – Sands of Time
Quake 2 D-Day
Red Faction
Red Faction 2
Ricochet Xtreme
Rune
The Thing
Tom Clancy`s Rainbow Six 3: Raven Shield
UNREAL 2 - The Awakening
Warcraft III: Reign of chaos
Warcraft III:Frozen Throne
Woodruff and the Schnibble of Azimuth
Worms 3D
viac...
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Icewind Dale 
Hry | Dna 26.3.2002 | Shadow | 10 znamok, priemer 2.60 | 6827 videni | 1190 WAP videni

Icewind Dale vyšlo bohužiaľ v rovnakom období ako Diablo 2, čo je tak trošku škoda, lebo množstvo ľudí, ktorí majú radi RPG radšej siahlo po tomto akčnom prevedení. Ale aj tak, chalpci z Black Isle odviedli vynikajúcu prácu (mimochodom, Black Isle chŕli jednu vynikajúcu hru za druhou, len tak námatkovo Fallout jedna a dva, Baldur’s Gate atď atď.) a nedali sa zahanbiť takým gigantom ako je Diablo. Hm, neviem ako vy, ale ja som diablo jednotku hral, okay, bola to sranda, párkrát som ho prešiel, ale hlbší zmysel ako výslovné maznanie sa so svojou hlavnou postavou mi tu strašne chýbalo. Navyše je tu typický motív sám proti svetu... No nevravím, že Icewind je iný, ale predsa len šesť postáv je viac ako jedna, a je tu jedna zaujímavá zmena oproti baldurovi, a to že si kompletne celú skupinu vytvoríte na začiatku a v hre už nemáte možnosť pribrať si do partie nejaké NPC ako je to zvykom v baldurovi. Čiže už nehráte za jednu postavu, ale fungujete ako kompletná družina zložená podľa predstáv hráča. Už táto drobnosť mi pripadala trošku čudná a chýbali mi tu vzťahy medzi jednotlivými postavami (ak ste hrali baldura, viete čo myslím), ale zato je tu dosť rozhovorov s NPC a kopec subquestov, ktoré môžete plniť a ktoré sa neskôr môžu vyplatiť. Napríklad hneď v Easthavene sa vám prihovorí chlapík, že má strašné sny a že nemôže spávať, reku či mu nepomôžete. No ako správny hrdina som sa chytil do roboty a po chvíľke skúmania som zostil, že za to môže Nymfa, ktorá mu chce odovzdať dedičstvo po jeho predkovi, kedysi silný meč, ale je zlomený. Meč som vrátil a tesne pred koncom som ho dostal naspäť so slovami, že by mi mohol pomôcť. Samozrejme, že už bol skutý a zasa funguje tak ako má. No proste pomáhať sa oplatí a v icewinde to platí ako nikde inde. Potom ako sa dostanete s Easthavenu, zažijete prvý mierny šok. Ani nie tak reálny, ale virtuálny, lebo vás skoro zasype lavína, ktorá len tak mimochodom zabije zvyšok malej armády, ktorá sa vybrala pomôcť Kuldaharu. A keď dorazíte do Kuldaharu, zistíte, že tie reči o “nejakých” problémoch boli vážne len také reči a pred vami stojí hovadsky veľký problém v podobe zničenia prastarého zla bla bla bla.... Nieže by príbeh bol nejak nezáživný, ale predsa len nemá význam vykecať ho celý a navyše je to klasická historka partia zachraňuje časť sveta Forgotten realms, čo na to dodať? Asik nič.
Čo je ale podstatné na príbehu je, že je úplne ale úplne lineárny, čiže nemáte kde zablúdiť ani na čo zabudnúť, len idete dopredu, poprípade dozadu a raz za čas sa vrátite do Kuldaharu, aby ste si nakúpili nové šípy a predali zbytočné veci, poprípade získali nové info o tom, kam idete. Čo sa mi ale páčilo, boli nielen subquesty a hlavná dejová línia, ale aj nejaké pekné dejiny, vojna Trpaslíkov a Elfov, zničenie Seladrine’s hand (ak sa mýlim, prosím, odpusťte mi, alebo napíšte a ja to opravím tak ako to má byť) a Dorn’s Deep, a podobné veci. Proste niekto si dal na tom záležať a vyštudoval, navrhol a napísal ako by to naozaj malo byť a vidieť, že si na tom dal záležať. Proste krása. A tu je ďalšia vec, ktorá vyzerá ako keby to bolo robené pre začiatočníkov, proste ideme stále rovno za nosom a nemôžeme zablúdiť.
Ale prekrásny aj keď lineárny nieje len príbeh, ale hlavne grafika a jednotlivé miestnosti a lokácie. Hra síce beži na pred BG II Infinity engine, ale aj tak je to nádhera. V Sewered hand nájdete okrem iného aj obrovskú knihovňu, prekrásny chrám a zničené schodisko do jednej z veží, ktoré sa ešte vznáša za pomoci silnej mágie v lufte, navštívite Dorn’s Deep, v ktorom je zo začiatku všade sneh, ale ako sa prepracujete dovnútra, narazíte na lávové potoky a Forge, čo je jedna prekrásna miestnosť, hlavne potom ako zabijete jedného skurveného licha. No a potom navštívite Wzrm’s Tooth čo bolo trpaslíčie múzeum, ktoré ale medzičasom osídlili ľadoví salamandri, trolovia a iné hnusné potvory, ale hlavne ľadoví obri, s ktorými si užijete svoju srandu. Skúste si pozrieť obrázky, čo by sa mali poflakovať niekde tunak okolo a pozrite si to prepracované prostredie, proste niekto si dal neuveriteľne záležať na tom, aby to vyzeralo nádherne. A to ešte nespomínam rozličné vedľajšie efekty ako sú kúzla a zbrane, poprípade kde tu aj nejaké to brnenie (aj keď podľa mňa nemá nič na krásu bladesinger mail, keď ju hodíte na Imoen v BG II :))). Proste efektami sa to blíži k BG II a kto neverí, nech si to vyskúša. Miestami sa mi to zdalo dokonca ešte krajšie a efektnejšie ako BG II.
Ďalšou perfektnou vecou je hudba. Nevtieravá, vkusná, ale zasa nie príliš nenápadná ako je to u niektorých hier, že si človek ani poriadne nevšimne, že mu tam niečo hrá. A u mňa platí jedna zásada, volume hudby na maximum, volume zvukov trošku menej a ideme, teda hlavne pri Rgpčkach. Však aj teraz mi hrá hudbička z Easthavenu a Kuldaharu... No dobre, už nehrá, teraz mi tam beží Beautiful War od Gatheringu, ale čo už... aj tak je to niečo prekrásne. A ako sa vyjadril Fredy, keď som mu doniesol hudbu z týchto dvoch miest. Počúvaj, nemáš ešte niečo z tej hry, myslím hudbu? Ja na to reku prečo? No lebo som to mal minule pustené asi tri hodiny a ani som si nevšimol, že mi tam stále hrá jedna pesnička dookola. Proste pecka.
Čo sa týka súbojov, tie nie sú ani moc náročné, ale zasa ani moc ľahké, niekedy dajú človeku zabrať, hlavne ak bojujete proti drowom, na ktorých poriadne neúčinkuje mágia a sú DOSŤ silní. Ale pri väčšine bojov idete zhruba štýlom rež, sekaj, zabodni ho, pauza, ty čaruj toto, ty toto, a ideme zasa ďalej, čiže zasa nič tažké. Čo ma najviac naštvalo, že som sa nestretol so žiadnym poriadnym drakom, nevravím, že to musí byť rovno červený, ale taký ľadovcový by bodol, už len kvôli tej srande a napätiu. Ak ste niekedy zabili nejakého draka (v RPG samozrejme), viete o čom hovorím, ak nie, škoda, buď si to vyskúšajte alebo nemáte na to proste cit.... Čo ma ale naozaj naštvalo, bolo, že sa mi nepodarilo dosiahnuť maximum Xp, čo je trošku hlúpe, však načo dávať tak vysokú xp cap alebo vôbec načo dávať xp cap, keď sa človek na tie dva milióny ani poriadne nedostane (teraz neviem, či som povedal veľa alebo málo, ale je to tak dáko, zhruba)? Proste som prešiel celú hru, chvíľku som pobudol ešte v jaskyni s ľadovými trolmi a šupsa hejsa do brandejsa v našom prípade do Easthavenu zavraždiť hlavného bubáka. Ale aj tak som si užil veľa srandy, na prvý krát z objavovania nových vecí, potvor (viete, že trola definitívne dorazí iba oheň alebo jed?), a hlavne deja a na druhý pokus aj z nových druhov postáv (napríklad som si v živote do partie nezobral barda, a tak som si ho len tak zo srandy naroloval a zistil som, že nie je až o riti ako som si myslel) a ponachádzal som pár nových subquestov (mimochodom, nikdy som nenašiel kľúč od dverí v kuldahare, ktoré sú pod takým malým kopcom hneď pod chrámom, ak by mi niekto vedel povedať ako sa tam dostať, bol by som mu povďačný) a aj pár nových predmetov (Hlavne Pale Justice, tiež by tu mal byť obrázok s jeho schoposťami, ale príbeh sa mi fotiť nechcelo, má hádam tri strany) ale ináč v podstate nič nové, čiže znovuhrateľnosť je len pre silnejšie nátury, ale ktoré skutočne hutné RPG to nebolo však?

No, pivo mi už došlo, hodinky ukazujú 50 minút po polni, je najvyšší čas ísť spať, takže ešte posledné slovíčko na záver. Icewind Dale je kvalitné RPG z dielní Black Isle, ale na môj pocit je robené hlavne pre vyslovených začiatočníkov v obore, aj keď aj skúsenejší hráči si tu nájdu svoj kúsok, ale hlavne kopec zábavy, nových predmetov.... a jo už, aby bol Icewind Dale II, to som sa dohodol so Samom a ešte pár kamošmi, že ho prejdeme spoločne ako grupa dorbrodruhov, už sa teším, takže držte palce aby ten Ajsvind dvojka vyšiel ako má, teda v máji, to bude drtenica.......

Hodnotenie: 8/10


Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa
Najnovsie clanky od tohto redaktora
Podobne clanky