Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Úvahy
01 Načo nám je škola? 25 bodov
02 Microsoft ma sere 21 bodov
03 Hrali by ste Tomb Raidera... 15 bodov
04 Prváčikovi sa nepáči gymnázium 11 bodov
05 Herná mašinéria sa zbláznila 9 bodov
06 Microsoft a jeho Windows 9 bodov
07 Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...) 7 bodov
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Herná mašinéria sa zbláznila
Hrali by ste Tomb Raidera...
Microsoft a jeho Windows
Microsoft ma sere
Načo nám je škola?
Prváčikovi sa nepáči gymnázium
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Microsoft ma sere, časť 2 
Úvahy | Dna 12.3.2002 | Fredy | 27 znamok, priemer 2.62 | 5438 videni | 397 WAP videni

Totálna sranda je, že všetci vedia ako sa Windowsy jebú, a tak som očakával, že nebude na môj predchádzajúci článok nejaká pozitívna odozva. No veď koho by bavilo čítať o niekom, kto sa tu sťažuje ako keby objavil Ameriku. Aj napriek tomu, že som nerátal dobrú odozvu a myslel som, že to bude patriť k mojim trápnym článkom, napísal som to, lebo mi bolo z toho chvíľkovo zle, a tak týmto som si vybil zlosť. Čo ma viac než prekvapilo, bolo pozitívna odozva, hlavne emailami. No zase tých emailov nebolo veľa a keď som si pozrel, koľko ľudí to prečítalo, tak je to pomerne dosť dobrá úspešnosť. No dobre, to bolo na úvod, tak poďme k pokračovaniu „Microsoft ma sere“ (a vyzerá, že nie k poslednému) .

Tak, čím takým by sme mohli pokračovať, čo tak Internet Explorer? Osobne nemám verziu 6.0 a myslím si že 5.5 mi stačí. Prečo? Lebo to už nie je ono, teda môžem to porovnať napríklad s Windows Media Playerom. Keď napríklad porovnám Windows Media Player 6.4 a Windows Media Player 7.0, tak je to dobrý rozdiel. S 6.4 som pomerne spokojný ale 7.0 je podľa mňa tak sprostá, pomalá, nepraktická a ani bohvieako pekná (teda je to krajšie, ale aj tak to nie je bohviečo). No čo je inak sranda, že aj keď nie je pekná, je dobre dofajčená, tak to radšej používam 6.4, síce vyzerá normálne a nie je nejako extra robená na to, aby bola pekná, ale za to poriadne slúži. No a o 7 čo povedať, nie je ani pekné, lebo aj tak na nový Mandrake nemá a ani to poriadne neslúži.

Ale poďme k môjmu obľúbenému Exploreru. No teoreticky až taký zlý nie je, tak treba povedať, že nech je aký je, je jeden z tých najlepších prehliadačov. No nepáči sa mi to povedať, ale najdôležitejšie je schopnosť čo najlepšie zobraziť stránky. No a je to tak, že IE ich zobrazuje najlepšie, nech sa mi to páči, lebo nepáči. Síce si Microsoft tým dopomohol, lebo nejde o to, ktorý prehliadač bude lepšie zobrazovať ako o to, že koľko stránok bude robených pre IE a koľko stránok bude robených pre iné prehliadače. Samozrejme vyhráva IE, je to ako začarovaný kruh, čím viacej stránok bude stavaných pre IE, tým viacej ľudí bude používať IE. No a čím viacej ľudí bude používať IE, tým viacej ľudí bude pre IE robiť stránky. Samozrejme nie je to také strašné, že by si stránka robená pre IE sformátovala disk, keď si ju pozrie niekto z iného prehliadača, väčšinou je to OK, len z prípadu na prípad sú problémy, teda stránky, čo obsahujú len text, tak nie je problém s prehliadačmi, ale povedzme keď použijete niečo viac, tak s tým môže byť problém. Je to fakt od prípadu k prípadu, lebo prostý návštevník nemôže určiť ako čo bolo spravené, teda niekedy stránka, ktorá vyzerá komplikovanejšie sa v skutočnosti robila jednoduchšie a ani nevyžaduje najnovšie technológie ako stránka, ktorá vyzerá, že je na nej LEN text a pritom používa všetko možné. No ale vráťme sa k otázke, kto je na vine tvorcovia stránok alebo návštevníci stránok?

Tvorcovia za to nemôžu, pozrú si štatistiky z návšetvnosti svojej stránky a podľa toho sa prispôsobia:

No pozrime si návštevnosť ammo.sk za február 2002:

MSIE je Microsoft Internet Explorer.
Mozilla je vlastne tiež Internet Explorer.

1 38.44% MSIE 6.0
2 26.46% MSIE 5.0
3 23.54% MSIE 5.5
4 2.15% Mozilla/4.7
5 1.90% Mozilla/3.01
6 1.48% MSIE 4.0
7 1.44% Mozilla/5.0
8 0.43% Mozilla/4.5
9 0.42% Mozilla/4.0
10 0.17% MSIE 5.1
11 0.14% Opera 6.0
12 0.13% Bilbo/2.3a-UNIX

Takže ako prvé treba dodať, že prvé 3 miesta obsadil IE a hlavne, že obsadil väčšinu, teda 3. miesto má 24% a 4. miesto už iba 2%. Chcem povedať, že aj keby IE neobsadil väčšinu, stále by bol najobľúbenejší, lebo tie ostatné sú také roztrieštené, no ale fakt povedzte, čo mi pomôže, že Operu používajú 0.14 ľudí, keď mi je jasné, že budem stránky stavať pre IE, a to mi bude stačiť, keď ho bude používať cca 5% ľudí, no a pre istotu ho nepoužíva 5%, ale 90.09% návštevníkov. No a tipnite si, pre aký prehliadač budem robiť stránky? Samozrejme pre IE. No síce ja to optimalizujem pre všelijaké prehliadače, nielen pre IE, ale aj tak to robím tak, že spravím si pre IE, a potom sa snažím, aby to aj na ostatných vyzeralo čo NAJpodobnejšie. Čo naznačuje, že 100% podobnosť nedosiahnem. Ale určite sa dajú oveľa lepšie čítať ako keby som to vôbec neprispôsoboval.

Vráťme sa k otázke, kto je na vine??
No neuhádnete, ale je to Microsoft. Prečo? Ja si myslím, že je to kvôli tomu, že Microsoft má prachy a iní až také nemajú. Ďalej, že ich IE je v každom skurvenom operačnom systéme, ktorý Microsoft vypustí (inak za toto vrajže tiež bol súdny spor a vlastne za čo nebol súdny spor, fakt nepamätám si obdobie, kedy Microsoft nemal súdny proces). A ešte aj preto, lebo má MSDN a podobné veci.

Samozrejme ide o prachy, ale tu trošku v inej úlohe ako ste si mysleli. Microsoft zo začiatku podceňoval Internet, a tak kašlali na vývoj IE, lebo si mysleli, že aj tak sa nedá nič na tom zarobiť. Potom prišli na to, že robia veľkú chybu, a tak sa to snažili napraviť a hlavne dobehnúť. Mám taký dojem, že vtedy vyšiel Windows 95 OSR2 (takzvaný Windows 95 Internet Explorer). Teda Windows 95 nemal IE a Windows 95 OSR2 už ho mal a boli takí hrdí na to, že ho ihneď dali na úvodnú obrazovku. No a tak odvtedy pracovné plochy Windowsov spestrujú ikony Explorera. Síce v OSR2 boli iba IE3 (ktoré medzi rečou sú poriadne na piču), ale vtedy im to strašne pomohlo.

Čo sa odvtedy stalo, ľudia zvykli aj z času na čas na ňu kliknúť, no a tak zo začiatku to začali ľudia používať aj napriek tomu, že IE3 vôbec nedosahoval kvalitu, ktorú poskytovala konkurencia, si IE aj tak obľúbili. Ďalej za 3 nasledovali 4, ktoré boli veľký rozdiel. Teda pri 3 si každý všimol, že je to proste o ničom a keby sa 90% ľudom nechcelo nainštalovať iný prehliadač, tak by to aj preinštalovalo. Ale už verzia 4 dá sa povedať, že sa dala používať. Verzia 5 už bola pomerným luxusom, teda vylepšili kopec vecí, kopec vecí dotiahli, ale skôr by som už vravel o detailoch, teda už to neboli zásadné veci, ale boli tam zmeny. No, je mi to ťažké vám vysvetliť asi ako dôležité zmeny tam boli, ale pritom aké detaily to boli. Viete, niekedy je to sprosté, keď vám kvôli detailu nejde celý koncept stránky a teraz prichádza IE 5, kde tento koncept môžete zrealizovať. Samozrejme, ide aj o to, čo chcete zrealizovať, teda 90% tvorcov takéto problémy nikdy nemalo. Fakt záleží na tom, čo chcete spraviť. Verzia 5.5 je celkom dobrá, od verzie 5.0 sa veľmi neodlišuje, ale tiež je toho dosť, no napríklad vo verzii 5.5 môžu tvorcovia stránok určovať farbu lišty, ktorou stránku posúvate a vo verzii 5.0 to ešte nebolo. No a je tu verzia 6.0, ktorá je podľa mňa už zbytočne prečačkaná a mám taký dojem, že 6.0 je prebytočná.

No čo Microsoft dobre spravil, bolo to, že firmy, ktoré sa špecializovali na robenie prehliadačov, a ktoré žili len z toho zisku, boli obmedzené tým ako sa danému prehliadaču darilo. Teda ak dobre, mohli veľa vraziť do vývoja. Ak sa nedarilo, nemohli nič vraziť. Tu ale Microsoft mal k dispozícií KOPEC prachov vďaka tomu, že mal silnú pozíciu v trochu inej branži (mám na mysli v predávaní padajúcich systémov), a tak, aj keď IE 3 nebol bohvieako úspešný, boli vrážane do neho prachy, ale aj prachy do všelijakých vecí pre vývojárov. No tipnite si, že ja ako vývojár, od koho mám viacej nástrojov na tvorbu webov? Samozrejme od Microsoftu, no a týmto si zase strašne pomohli, lebo spravili FrontPage, ktorý umožňoval veľmi jednoducho robiť stránky. Samozrejme, že FrontPage dali niekde napríklad do Office, a tak každý, kto chcel používať len Outlook na mailovanie, dostal nasilu aj FrontPage, InterDev atď.... takto pekne si upevnil pozíciu FrontPage, ktorý zase upevňoval pozíciu IE. Ako FrontPage upevňoval pozíciu IE??? Jednoducho, predvediem na príklade s MSDN.

Tak k MSDN (Microsoft Developer Network) nemôžem nič zlé povedať, ja osobne som rád, že niečo také jestvuje. Prvýkrát, keď som mal možnosť sedieť za počítačom s nainštalovaným MSDN, myslel som, že dostanem orgazmus (samozrejme že nie, ale už to bolo na hrane :-)))). Predstavte si, že ako vývojár mám nespočetne veľa problémov, nespočetne veľa otázok. No a MSDN môžem opísať ako odpovede na tie otázky. Teda tam bolo všetko, o čom som kedy potreboval vedieť, všetko o HTML, DHTML, všetko o JavaScriptoch, atď. No, vtedy som sa veľa naučil a od radosti som veľa vecí použil v nejakých weboch. Potom som zrazu prišiel na to, že tie skurvené JavaScripty, ktoré som spravil, fungujú iba pod IE, a tam máme tento problém. Že MSDN upevňuje IE, FrontPage tiež robí stránky, ktoré najlepšie prehliada IE, atď..... Proste pekne si Microsoft skladá kamienok po kamienku monopol skoro v každej branži.

No, takže či sa mi to páči alebo nepáči, IE je dobrý prehliadač, dobre zobrazuje obsah a to je to hlavé, no ale poďme teraz k tomu, čo sa mi nepáči. No napríklad veľkosť, síce je to detail, ale predsalen niekomu to záleží, že 50MB (a viac) mu zaberá niečo, pomocou čoho si bude môcť čítať texty. Kedysi počítače nemali žiadne disky, iba 360KB diskety a fungovali na tom, dokonca aj texty čítali :-)))))) No ale k veľkosti sa budem vyjadrovať v ďalšom dieli. Ďalej, že je pomalý, tie kecy v reklamách, aký je rýchly to iba zhoršujú a znervózňujú človeka. Veď aj pri inštalovaní Windowsov je niekde na spodku licencie, že sa Windows nesmie používať na riadenie vecí, od ktorých záležia životy, teda nemocnice, letiská a podobné veci, ale pár obrazoviek ďalej vám idú tlačiť do hlavy aký je dobrý, aký je rýchly, aký je stabilný. Ja vravím na to „určite, a ja som potom Santa Claus“. Ale napäť k téme, je pomalý, síce až tak zle na tom nie je (mne sa zdá že Netscape je pomalší). No ale keď spustíte Operu a chvíľu robíte s ňou a potom zase robíte s IE, tak myslíte, že zostarnete pri tom. Čo ale ten IE toľko robí, asi hľadá a odosiela vaše tajné informácie o bankových kontách. :-)))))))) (k IE vs. Opera sa vyjadrím inokedy). No, čo mňa dosť ale sere, je to, že je to súčasť systému, ono to má veľa nevýhod, predstavte si, že máte IE4 a chcete niečo novšie, tak si dáte IE 6, zistíte, že je to trochu na vás náročné, a že postačí aj ten IE4, ale zrazu to nemôžete robiť. Prečo? Lebo IE4 sa nechce nainštalovať, lebo vrajže mám novšiu verziu a že ona je staršia. No ďakujem, že ma o tom informuje (ako keby som to sám nevedel), ale ma to doráža ako keby by Microsoft zabilo doprogramovať tam jedno tlačítko preinštalovať nasilu (teda staršiu verziu na novšiu). A medzi rečou by som tam dal tlačiť „CHOĎ DO PEKLA“, síce nemuselo by mať žiadnu funkciu, ale človeka to upokojí, keď si z času na čas na to klikne. Ale teraz seriózne, čo tak spraviť niečo, čo by sa užívateľovi aj zišlo? No ale NIEEEEEE, Microsoft radšej venuje svoju energiu do robenia samých vecí, čo ti iba prečačkávajú (a popritom aj znestabilnia) systém, ale že by niečo spravili, čo by človek niekedy aj seriózne potreboval, nehrozí. No a čo mne zostáva? Pekne otvoriť 12MB registre (inak normálny Windows má tak cca 0,5MB registre, fakt ja neviem, čo tam v mojich toľko zaberá). No tak po kaskadérskych kúskoch v registroch som mu prepísal čísla verzií a teraz Inštalácia IE4 si myslí, že mám nainštalované IE3 a tak pekne mi IE6 prepíše. No dobre, dá sa, ale načo toľko námahy.

A stabilita IE? Hrozná, teda človek otvorí trochu viac okien a je to v riti, mám počítač s 448MB RAMky (inak uvažujem, že spravím upgrade na 896MB) a aj tak je mu málo pamäte, málo systémových prostriedkov a ja neviem čoho. Pritom chcem mať niekedy otvorených viac ako 10 okien. To už je hriech? Ide o to, že mám niekedy strašne veľa vybavovačiek a na net chodím iba vtedy, keď sa toho dostatok nahromadí, teda otvorím jednu stránku, kým vyplním nejaký formulár, čo potrebujem, zatiaľ dám nahrávať ďalšiu, tak, aby som čo najmenej bol pripojený. A tak sa stane, že niekedy otvorím aj 25 okien. Čo sa vtedy stane, asi každý vie, začne sa to jebať, čo je inak super, že keď sa zjebe čo len jedno okno, automaticky sa zarvú všetky a následne sa všetky aj zavrú, takže ak niekto sťahoval 30MB a v 99% mu to prerušilo, tak ho asi trafí šľak. Ak to náhodou prežije, tak sa z toho ponaučí a dá si najskôr GetRight alebo podobný program. Z takýchto ponaučení príde na to, že IE už len používa na to na čo musí, na pozeranie stránok a na všetky ostatné úlohy, ktoré dokáže aj IE radšej používa niečo iné. A Microsoft na to robí, pridáva ďalšie veci, ktoré aj tak nikdy radšej nepoužijem, a ktoré ešte viac zaplňujú disk a pamäť.

Pri rozhovore so známym, keď som sa sťažoval na stabilitu IE a na ceny pamäti, že len kvôli pár oknám musím kupovať ďalšiu pamäť. On mi odporučil prepnúť jeden prepínač, aby sa IE zakaždým otvorilo ako ďalší proces, čo má mať za následok stabilný IE. Vtip je ale v tom, že ten prepínač je už dávno tak nastavený, a ak toto má byť stabilné, tak aj napriek mojej dosť veľkej zvedavosti radšej nechcem vedieť ako sa to bude správať bez toho.

Ľudia, ja by som vám mohol vyprávať o takých veciach, čo som s Windowsami zažil, že by ste sa od smiechu popukali, toľko stresov som s nimi zažil, že sa čudujem, prečo ma ešte netrafil šľak, škoda, ak ma niekedy trafí, moje zážitky sa stratia ako slzy v daždi. (hehehe trošku som to naladil do štýlu BladeRunnera). No ale vlastne chcem povedať, že je toľko vecí, čo by sa dalo povedať, ale keď ich človek sám zažije, je taký vyčerpaný z toho, že už radšej sere na to a chce na to čím skôr zabudnúť.

Je to všetko začarovaný kruh, tak ako to je kruh IE, tvorcov a návštevníkov stránok, tak je to aj
ohľadne tvorcov ovládačov pre hardware, pre operačný systém OS2 a Microsoftom. Alebo Linux vs. Windows pre hráčov a pre tvorcov hier. Keď si hráč dá otázku, že ktorý operačný systém najradšej používa, je to samozrejme Windows, lebo chodia na ňom hry. A samozrejme, keď sa tvorcov hier spýtaš, pre akú platformu chce spraviť hru, spraví ju pre Windows lebo tam má oveľa lepšie šance zarobiť veľké prachy. Inak teraz ma napadlo, že bola by sranda, keby hráč si dal na PlayStation 2 Linux len kvôli tomu, že hrá hry. Hehehehe, takých časov ja sa nedožijem.

No ale to takto nepôjde dlho, lebo keď si zoberme super Windows XP, na ktorých hry idú ako na 486 a pritom sú na strojoch, ktoré majú cez 1GHz, pekné tie XPčka ani tak veľmi ako Microsoft sľubuje nie sú, asi Microsoft nevidel Mandrake. Hráči na Windows 2000 to tiež nemajú bohvieaké, veď určite si pamätáte zoznamy v časopisoch, kde sa uverejňovalo, koľko hier pod tým ide. Ak ste si všimli, že tie zoznamy neboli bohvieako veľké, tak vlastne ani pod 2000kami to nemajú hráči ružové. Tak čo, pekne staré 98čky. Čo v podstate nie je zlé (až tak, teda samozrejme, že sú na hovno, ale nie tak ako ostatné Windowsy). No ale príde doba, kedy sa už ani nebude dať pod 98 existovať, lebo povedzme nové Direct X tam nepôjdu. Určite sa niečo stane, lebo na 95kách už sa nedá strašne veľa vecí spraviť. A pritom 95 a 98 sú si veľmi podobné. Tak je reálne očakávať, že Microsoft sa bude snažiť pretlačiť ľudí, aby používali XP tým, že prestanú podporovať 98čky. No, som zvedavý, čo nám Bill vyvedie, ale musíte všetci uznať, že je poriadny vtipálek, veď toľko srandy som s jeho Windowsami zažil, že už je pomaly toho dosť. (nabudúce vám napíšem ako reaguje môj Windows, keď vojdem do miestnosti, kde je počítač a ja mám so sebou môj mobil, poviem vám, zaujímavo, máte sa na čo tešiť )

No fakt, za niektoré veci by som Billa vystrelil na mesiac. Vlastne nie, na mesiac nie, ešte aj ten by nám padol na hlavy (veď ako keby sme Billa nepoznali). Tak radšej ho nikde nestrieľať (maximálne do kolena, to je vrajže bolestivé), tak teda ho doraziť takým spôsobom ako sa to stalo v Ghost Busters, viete, toho zlého Huga (či ako sa volal), už neviem čo presne spravili, ale asi obesili, potom upálili, potom rozsekali a ja neviem čo ešte.

Na dneska sa lúčim s básničkou (nie je moja, je v češtine a so zlou diakritikou, ale je dobrá aj napriek tomu:-)))))

Na mem cipu znacky Cirrus
usadil se nakej virus.
Z VGA se na me ceni
a snizil mi rozliseni.
Jeho bracha velkej chor
obsadil mi procesor.
Ignoruji Intel znacku,
z Pentia mam kalkulacku.
Take disk se spatne toci,
koukam, div mi nevypadnou oci,
dalsi velka viru sila z kapacity mi ubira.
Jiný velký viru sled zpomalil mi Ethernet.
Mají z toho velkou bžundu:
ctyri bity za sekundu.
O pameti nemluvím,
tam jsou taky - ja to vím.
Usporádali tam párty,
žerou bity, hrajou karty.
Pár jich sedí na myši,
nevnímají, neslyší,
at rvu jak chci - neštestí,
kurzor proste nejezdí.

Nadeje však neumírá,
chytil jsem jednoho vira
zjistil, že na zadecku
mikroskopickou má tecku.

Mikroskopem zkoumám hnedka,
od zacátku, od prostredka,
a zírám, neschopen slov:
Copyright by Microsoft.

Deset sekund po té scéne
mažu Windows nenucene
a na nyní volné místo Linux dávám - to je jisto.

Od té doby dnes a denne
usmívám se potešene
a zustávám stále sveží
a muj pocítac - ten beží.


Najnovsie clanky od tohto redaktora
Podobne clanky