Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Hardware
01 Diaľkové ovládanie na každé PC 37 bodov
02 Voodoo 2 14 bodov
03 Elektronicka Klavesnica a KuraSolver 8 bodov
04 Mp3 DiscMan - Lenoxx MP-786 6 bodov
05 Matrox G400 5 bodov
06 IBM ThinkPad 701 CS 2 body
07 Cyrix 1 body
08 IBM Deskstar 75GXP 45 GB 1 body
09 AMD ATHLON Thunderbird 800 MHz 0 body
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
AMD ATHLON Thunderbird 800 MHz
Cyrix
Diaľkové ovládanie na každé PC
Elektronicka Klavesnica a KuraSolver
IBM Deskstar 75GXP 45 GB
IBM ThinkPad 701 CS
Matrox G400
Mp3 DiscMan - Lenoxx MP-786
Voodoo 2
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
Pioneer DVD 103s 
Hardware | Dna 9.9.2001 | Edmond Kme? | 2 znamky, priemer 1.50 | 2148 videni | 397 WAP videni

DVD-Romky boli pred nedávnym časom veľmi vzácny jav, ale teraz keď cena sa začala pohybovať okolo 5000 SK, tak sa začínajú udomácňovať aj u nás doma. Pamätám sa ešte na časy keď bola moja 16x CD-ROM niečo nepredstaviteľného. Vtedy si predstaviť niečo ako rýchlosti okolo 56x alebo len pripravovanú technológiu DVD bolo niečo nemožné. Lenže časy sa menia a hneď ako som mal možnosť vymeniť CD-ROM za DVD-ROM, tak som ani chvíľku neváhal (a keďže to bolo zadarmo... :-)

A tak sa mi doma objavila DVD-ROMka DVD 103s od Pioneeru. To, že to je straší typ, mi vôbec nevadí. Ale postupne. Táto DVD-ROMka zvláda rýchlosť 6x DVD a 32x CD. Čiže sa dá povedať, že ide o podpriemer, ale aj tento "podpriemer" si myslím, že je postačujúci. Ak so mňou nesúhlasite, tak mi to skúste nejako zdôvodniť. Tvrdíte, že 6x DVD a 32x CD je málo? Áno, súhlasím s vami. Je to málo, ale kedy využijete 56x CD alebo 16x DVD? Málokedy. 56x CD maximálne ak kopírujete celé cdčka. 16x DVD však už využijete skôr, pretože ak máte "iba" 6x DVD, tak nemôžete pretáčať filmy 8-rýchlostne. Lenže na druhej strane je táto "pomalšia" mechanika naozaj veľmi tichá. V noci vám nevrčí a ani nevydáva všelijaké divné zvuky. Jednoducho strčíte CD/DVD a takmer nič nepočujete. Pre mňa je to taký malý zázrak, pretože táto DVD-ROMka využíva vkladanie Slot-in a je tichá. Mne to jednoducho nejde do hlavy... (Pre tých čo nevedia čo je to Slot-In: Slot-In je spôsob vkladania disku do vašej mechaniky. Klasické CD-ROMky fungovali tak, že sa vám vysunuly dvierka a tam ste vložili CD. Naopak pri Slot-In sa nič nevysúva. Jednoducho tam máte štrbinu a vsuniete tam CD/DVD približne do 2/3. Disk si potom ďalej potiahne mechanika. Výhodou je hlavne jednoduchšia manipulácia, čistenie disku od hrubých nečistôt pri vkladaní, ... Nevýhodami sú naopak vyššia hlučnosť a pod.)

Taký všeobecný úvod sme si už povedali a teraz sa trošku pozrieme na tú technickú časť ako prístupové doby a tak:-) DVD 103s sa môže napojiť do rozhrania Ultra DMA 33, čiže štandart. Výrobca udáva ako minimálnu rýchlosť pri DVD 2,5x a max. 6x (teoreticky 3,35 MB až 8,1 MB). Pri CD min. 14x a max 32x (opäť teoreticky 2,1 MB až 4,8 MB). Prístupová doba je pri DVD 120 ms a pri CD 90 ms, seek time je 100 ms DVD a 80 ms CD. Buffer má veľkosť 512 KB (sakra... mohli ho dať aspoň na 1024 už len preto, že je to DVD-ROMka...). Disk môže byť uložený aj vo vertikálnej polohe aj v horizontálnej, takže ak máte náhodou desktop, tak to tam môžete pohodlne namontovať a horizontálne:-) Čo sa týka DVD diskov, tak podporuje DVD-ROM (aj single aj dual) a vraj aj DVD-R. Bohužial posledné spomínané som nemal možnosť vyskúšať, takže vám nemôžem podať konkrétne informácie. Okolo CD to podporuje všetko bežné ako CD-R, CD-RW, CD-DA (Audio CD), CD-ROM XA, Video CD, Photo-CD (single aj multi-session), CD-EXTRA, HYBRID CD. Mal som možnosť vyskúšať takmet všetky typy cédéčok a môžem povedať, že mi to úplne všetko prečítalo. Dokonca aj jedno neznačkové (teda ešte aj medzi neznačkovými neznačkové) na ktoré som nadával, pretože som tam mal napálenú moju prácu a takmer nikde sa to nedalo prečítať. Ak to náhodou aj začalo čítať, tak tak strašne pomaly až to bolo neznesiteľné. Keď som ho dal do DVD-ROMky, tak ho prečítalo na prvý krát pri plnej rýchlosti. Tomu hovorím kvalitka...

Skúšal som množstvo rôzne poškrabaných CD. Pri mierne zničených nenaznačovala táto mechanika ani spomalanie. Zníženie rýchlosti bolo až pri cd kde boli dosť hlboké ryhy. Nakoľko mám túto mechaniku pomerne dlhý čas, tak môžem povedať, že nemá ani problémy s napálenými cd. Strkal som tam kvantum napálených cd, cd-r, cd-rw (!), samozrejme aj lisovaných a ani pri jednom som nemal problém. Jediné spomalenie bolo pri mojom špeciálne doškrabanom cd, kde táto mechanika "iba" spomalila.

Nechcem ju nijako vynachvalovať, ale ide naozaj o veľmi podarenú mechaniku, ktorá si určite vyslúži vaše ťažko zarobené peniaze. Osobne by som ju uprednostil aj pred jej novším typom (104s), pretože je naozaj tichá. Navyše som pri nej nemal žiadne trable s regiónmi...

PS: Mám ešte takú malú poznámku k benchmarku. DVD-ROM nebola zapojená na DMA 33 (nemal som čas:-), takže preto mala nižšie výsledky.


Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa
Najnovsie clanky od tohto redaktora