Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Hardware
01 Diaľkové ovládanie na každé PC 37 bodov
02 Voodoo 2 14 bodov
03 Elektronicka Klavesnica a KuraSolver 8 bodov
04 Mp3 DiscMan - Lenoxx MP-786 6 bodov
05 Matrox G400 5 bodov
06 IBM ThinkPad 701 CS 2 body
07 Cyrix 1 body
08 Pioneer DVD 103s 1 body
09 IBM Deskstar 75GXP 45 GB 1 body
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
Hardware [10 clankov]
Cyrix
Diaľkové ovládanie na každé PC
Elektronicka Klavesnica a KuraSolver
IBM Deskstar 75GXP 45 GB
IBM ThinkPad 701 CS
Matrox G400
Mp3 DiscMan - Lenoxx MP-786
Pioneer DVD 103s
Voodoo 2
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
AMD ATHLON Thunderbird 800 MHz 
Hardware | Dna 9.9.2001 | Edmond Kme? | 1 znamka, priemer 2.00 | 7636 videni | 1096 WAP videni

Výkon procesorov stúpa naozaj veľmi rýchlo. Pred pár rokmi sme všetci rátali frekvenciu procesora v jednotkách alebo desiatkach. Teraz to už rátame v stovkách (o pár rokov v tisíckach... ach, pán Moore:-) Preto nejakých 800 MHz už ani nie je veľmi veľa, ale ja som mal už tento procesor v auguste a preto vám môžem podať o ňom informácie skôr z dlhodobého hľadiska.

AMD bolo veľa rokov vždy na druhom mieste. Našťastie pre nás spotrebiteľov sa táto situácia zmenila a podľa mňa je teraz jednotkou (otázka názoru). Podstatné je však, že konkurenčný boj urýchlil vývoj a aj znížil ceny. Preto v dnešnej dobe kúpa 800 MHz miláčika nepredstavuje nijakú finančnú pohromu (všetko je relatívne. Samozrejme ak sa pozrieme na ceny Xeonov s 2 MB cache....).

Athlon sa najprv vyrábali vo veľkých púzdrach, ale nebolo to najlepšie riešenie. O tom aj svedčí to, že Intel, ktorý vlastne toto obrovské puzdro vymyslel, sa nakoniec vracia ku klasickým socketom. AMD chcelo ušetriť na nákladoch a preto sa novší Athlon začal vyrábať v prevední Socket A (462). Ide o klasický socket, ktorý sa veľmi nezmenil. Skôr čo poteší je, že nové Athlony sa začali vyrábať 0,18 medeňou technológiou. To umožnilo zmešiť veľkosť procesora a aj jeho tepelnú náročnosť. Ja som si kúpil jeden z prvých týchto Athlonov a ak sa dobre pamätám, tak nové Athlony už nemajú možnosť zvyšovania násobiteľa procesora. Teraz sa to dá len cez FSB. Tie prvé Athlony sa dali pretaktovať pomoc FSB a aj pomocou násobiteľa (na procesore boli mosty, ktoré trebalo iba spojiť..., ale o tom v článku kde som tieto procesory pretaktovával). Hlavný rozdiel oproti starým Athlonom je v cache, ktorá už nebeží na 2/5 rýchlosti a pod, ale rovno na úrovni procesora. Teda je o dosť rýchlejšia. Ďalej teraz už nie je tak úplne rozdelená na Level cache 1 a 2 ako sme boli zvyknutý, ale je len jedna. Teda akože Level 1 cahce má 128 KB a level 2 256 KB. V skutočnosi je však len jedna a to 384 KB.

Takto by sa dali stručne charakterizovať zmeny. Poďme však k nevýhodám oproti starému Athlonu. Starý Athlon bol zapuzdrený do takého veľkého nechutného puzdra (Nikdy som nepochopil prečo aj AMD aj Intel vymysleli to puzdro. Veď je predsa blbosť dávať to malé peklo do krabičky. Dobré to bolo akurát na to, aby sa to viac zahrialo a malo to väčšie problémy s odvodom tepla.). Navyše Athlon Classic mal aj tú nevýhodu, že ak ste ho chceli pretaktovať, tak bolo nutné otvoriť to puzdro a tak sa úplne strácala možnosť reklamácie, pretože bolo ťažké vysvetliť, že to sa úplne samo uškvarilo a to puzdro sa otvorilo náhodou:-) Nikoho z okolia nepoznám čo by to skúšal alebo mal okolo toho nejaké blízke informácie. V zahraničí im to však išlo vraj veľmi dobre.

Ako vidíte tieto aspekty hovoria len za nový Athlon. Skúšal som najprv len rozdiely vo výkonnosti nepretaktovaného Athlona Classic a nového (Pretakovanie je ako som hovoril v inom článku.). Na testy som použil SiSoft Sandru 2000 (nový Athlon) a SiSoft Sandru 99 (Athlon Classic). Nemohol som bohužial obidva procesory vyskúšať pod 2000, pretože tá stará osemstovka nebola moja a kamoš si už odmietol nainštalovať novú Sandru:-)

Ak sa pozriete najprv na výsledky nového procesora a potom starého, tak medzi nimi nie sú až také obrovské rozdiely až pokým sa nepozrieme na CPU Multimedia Benchmark. Tam to bolo naozaj dosť odlišné. V MMX bol nový Athlon rýchlejší o približne 1000 bodov (cca. tretina) a v 3D Now! o cca 2700 bodov (to je približne trojnásobok). Nemohol som tomu uveriť a tak som ten test spustil asi 20 krát a stále to bolo takto...

Nuž či kúpiť nový alebo starý Athlon netreba uvažovať. Jednoznačne vedie nový pretože je na rovnakej frekvencii rýchlejší, lacnejší a nie je tak nepekne zabalený do krabičky:-)

Starý Athlon 800 MHz
MIPS 2679
MFLOPS 1093
MMX 1683
3DMow! 1059
Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa
Najnovsie clanky od tohto redaktora
Podobne clanky