Hlavne menu We are sorry, but magazine AMMO is suspended. Here is just read-only access to the articles archive. Some features are removed because they were outdated, pointless in read-only (voting and pools), or it was missused by spammers (comments) etc. Now the webpages aren't maintained so when something will get broken most probably it won't be fixed at all. If you liked our magazine then please make donation with paypal so we can pay for traffic on this server.

TOP Filmy a DVD
01 Jackass 113 bodov
02 Rammstein - Live Aus Berlin 105 bodov
03 Princezná Mononoke 59 bodov
04 A je to 56 bodov
05 Pán Prsteňov 46 bodov
06 Matrix 42 bodov
07 Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2) 39 bodov
08 Alien versus Predator 37 bodov
09 Kult Duny - 1. časť (Úvod) 34 bodov
10 Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2) 32 bodov
11 Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry) 32 bodov
12 Antirecenzia na Pána Prsteňov 29 bodov
13 Matrix Revisited 28 bodov
14 Steve O – Don‘t try this at home 28 bodov
15 Dracula 26 bodov
Najnovsie clanky
Kvalitné služby podľa skúseností iných - TopSlužby.sk
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka 2. časť
Neverwinter nights
Children Of Bodom-Hatebreeder
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Dobré ráno. (morc certa, hora incerta...)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Stretnutie Spoločenstva Tolkiena
GRAVE DIGGER – Knights Of The Cross
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
LOTR - Dve veže - Parodia - Scénka
Jackass
Vsetky clanky
Airsoft - Specnaz [4 clanky]
Básne [6 clankov]
Fantázia [4 clanky]
Filmy a DVD [51 clankov]
A je to
AMMO FILMIK
Alien versus Predator
Antirecenzia na Pána Prsteňov
Antirecenzia na Pána Prsteňov, časť 2
I, Robot
Immortal ad vitam
Jackass
Kaena
Kult Duny - 1. časť (Úvod)
Kult Duny - 2. časť (Pojmy)
Kult Duny - 3. časť (Knihy 1/2)
Kult Duny - 4. časť (Knihy 2/2)
Kult Duny - 5. časť (Filmy, Hry)
Kult Duny - 6. časť (Bonus)
Lords Of The Rings (kreslený Pán Prsteňov)
Matrix ANTIRevolutions
Matrix Revisited
Matrix získal platinové DVD
Máme prvé Slovenské zlaté DVD!!!
Predaj DVD video v ČR/SR vzrástol viac ako dvojnásobne
Predaj DVD video v Českej republike v roku 2002
Princezná Mononoke
Príjmy z predaja DVD video a VHS prekonali tržby z kín
Pán Prstenů:Společenstvo Prstenů
Pán Prsteňov
Pán prsteňov: Dve veže
Rat Race
Steve O – Don‘t try this at home
The Village
Three Kings
Van Helsing
viac...
Hardware [10 clankov]
Hry [170 clankov]
Hry, návody [6 clankov]
Hudba [8 clankov]
Internet [7 clankov]
Knihy [6 clankov]
O AMME [4 clanky]
Pandemonium [10 clankov]
Poviedky [14 clankov]
Programy [18 clankov]
Rôzne [8 clankov]
Technické [3 clanky]
Úvahy [8 clankov]
Výuka [50 clankov]
Zábava [5 clankov]
Zdravie [15 clankov]
Celkovy pocet clankov: 407
RebeLOVE 
Filmy a DVD | Dna 31.1.2002 | Jan?i | 15 znamok, priemer 3.00 | 3789 videni | 895 WAP videni

K tomuto filmu som sa dostal náhodou. Žánrovo ide o podobný film, ako boli Fontány pre Zuzanu, hoci tento má ešte v podtitule slovo "retro". Práve preto, že som videl všetky fontány a videl som, ako sa postupne menili, nevedel som, čo mám presne očakávať (a priznám sa nič zásadné som ani neočakával). Samozrejme, nečítal som žiadne iné recenzie...

Pýtal som sa ľudí približne v mojom veku, či film poznajú. Odpoveď bola vždy kladná, ale nestretol som sa s kladným hodnotením. Neskôr som sa ale dozvedel, že mnohí "kritici" film ani nevideli.

CHARAKTERISTIKA


Presná autorská definícia diela znie: pesničkový retrofilm.

Predpokladám, že sa všetci tvárite, že viete, čo to je, ale aby ste sa nemuseli iba tváriť, ak sa niekto spýta...

Pesničkový znamená, že film obsahuje množstvo zaujímavých piesní, ale narozdiel od muzikálu, hovorené slovo stále prevláda. Retro v názve chce povedať, že pesničky sú staré, móda je stará, jednoducho ide o akýsi návrat v čase. No a film je multimediálna (vizuálno-akustická) neinteraktívna prezentácia, ktorej cieľom je pobavenie diváka.

V prípade, že nesúhlasíte, pošlite mi mejla.

PRVÝ DOJEM

alebo EŠTE NEODCHÁDZAJTE Z KINA...


Na prvý pohľad: AMERICAN PIE po československy (snáď si to môžem dovoliť, dôvody mám dva: ide o český film s (veľmi peknou) slovenskou herečkou v hlavnej úlohe (porovnajte s Fontánami), celý dej sa odohráva počas Československej Socialistickej Republiky - v roku 1968, ako sa neskôr divák dozvie - a to nie náhodou), alebo ako maturantky prichádzajú o ilúzie (a iné), to naznačuje aj prvý dialóg filmu a pieseň, ktorá hrá počas neho v pozadí.

Nebol to ostrý Matrixový úvod, ale dopozeral som to a neľutoval som...

DEJ


Keď som už spomenul tie fontány... najviac ma na nich mrzí to, že pôsobia dojmom, že Slovensko nemá kvalitnú herečku. Keby však pred pár dňami niekto odo mňa chcel meno slovenskej herečky, ktorá by sa na takúto úlohu hodila, priznám sa, neviem, čo by som odpovedal. Dnes už to ale viem.

Film sa začína náznakom hneď niekoľkých dejových línií, čo nevyhnutne smeruje k ich prudkému spájaniu.

Prvá, povedzme hlavná, opisuje príbeh maturantky Terezy (Zuzka Norisová) a jej dvoch kamarátok Julče (Anna Veselá) a Bugyny (Betka Stanková) plus Terezinho nápadníka Olda (Martin Kubačák) a jeho dvoch "komplicov" (aby príbeh nebol jednoduchý), ktorý sa začína odvíjať tesne pred "svaťákom" (na Slovensku akademický týždeň).

V druhej dejovej línii zasa traja vojaci Šimon (Jan Révai), Bob (Jaromír Kosek) a Eman (z Turčianskych Kľačian pri Martine - čo to počuť v českom filme: slovenčina - hrá ho Ľuboš Kostelný) opúšťajú jednotku a smerujú do San Francisca, pritom sa musia vyhýbať príslušníkom Sboru Národní Bezpečnosti.

Po necelej štvrťhodine (filmový čas: ešte prvý deň) však dejové línie splívajú, a to náhodným stretnutím Šimona a Terezy, keď sa naraz vyklonia z okien vlaku...

Okrem týchto nosných dejových línií sa vo filme stretávame len s akýmsi načrtnutím zmýšľania ľudí v onom šesťdesiatomôsmom, ako príklad môže poslúžiť Terezin otec, súkromný podnikateľ, ktorý má vlastnú "krčmičku", životná filozofia sprievodcu Douša, správanie Olda... za povšimnutie určite stojí aj miestny farár (najmä jeho príbuzenské vzťahy s ostatnými hrdinami filmu, to by ste sa divili, kto má kde rodinu).

Dej prináša niekoľko zvláštnych zvratov. (Ostatne, neboli by to zvraty, keby neboli nečakané a zvláštne). Nebudem však veľmi prezrádzať.

Dokonale je zvládnuté strihové zavádzanie diváka. Jedna scéna končí a druhá z nej zdanlivo vychádza, a až v jej strede sa divák (a aj niektoré zúčastnené postavy) dozviedia, že to nie je celkom pravda. (Napríklad: Šimon sa rozhodne, že musí vidieť Terezu. Po strihu: Terezu volá otec, že má návštevu - nápadníka, Terezka sa vyfintí a tam - Oldo a (nie len) Terezka je (samozrejme) sklamaná...

Ak máte pocit, že je to normálne - v našich filmoch áno, ale tých je veľmi málo... A v US filmoch je nebezpečné spraviť také niečo, pretože US divák potrebuje vodiť za ručičku a mať stále prehľad. (Stále neviem pochopiť, ako mohol mať Matrix taký úspech.)

Napriek tomu, že celý film je podfarbený mierne erotickou náladou (preto aj prirovnanie k American Pie), ak sa práve na TO tešíte, butete isto sklamaní, lebo TO, priamo zobrazené, v snímke nenájdete. Veľmi pekná je však pársekundová scéna Terezky a Šimona, v ktorej síce temer nič nevidíte, ale presne viete, čo sa práve deje (pre "očistenie" hlavných hrdinov, je táto scéna prestrihaná ich pomyselnou svadbou, ktorá sa však (bohužiaľ) nikdy neuskutoční...).

Pozor! Dovolím si tvrdiť, že plytkosť filmu je ekvivalentná plytkosti diváka, preto ak sa Vám film zdá povrchný, moc sa tým nechváľte - moje doterajšie skúsenosti svedčia o tom, že ste povrchný.

KOMPOZÍCIA


Dobové kostýmy (mini je už príliš dlhé), dobové účesy a dobová hudba sú, ako sa na retro patrí, čiže veľmi dobre zvládnuté.

Dobové myslenie niektorých ľudí, zdá sa tiež. Filmu nechýba ani hlboký morálny podtext.

Napríklad blížiace sa udalosti v roku 1968 naznačujú:

Sprievodca Douša (radošinec Stanislav Štepka, v tomto filme rovnako ako hlavná hrdinka disponujúci vlastnou plynulou češtinou) Terezke povie, že si myslel, že maturuje až za rok - ona na to reaguje "Kto vie, čo bude za rok?"

Pomaturitný príhovor triednej učiteľky (Helga Čočková): "Prajem vám šťastie, zdravie, úspechy a zároveň by som bola rada, keby sa pre vás stal symbolom šťastného vykročenia do života tento rok, rok 1968." nasledovaný záberom na krásnu usmiatu Terezku v kontraste s kostolnými zvonmi v podmaze (ak nešlo o zámer, tak ja neviem, mal som z toho zmätene zvláštny pocit, stačí?).

Terezkin otec sa príchodu vojsk Varšavskej zmluvy smeje - išiel z rýb a videl chlapíka v sovietskej uniforme, ako naviguje sovietsky tank a zdá sa mu to zvláštne. Až neskôr sa dozvedá, o čo ide. Potom urobí to najlepšie čo môže - otočí smerové tabule zavrie krčmičku, zoberie rodinku a opúšťa republiku smerom do Nemecka.

(Pre tých, čo nevedia, o čo ide: Keď v šesťdesiatomôsmom na naše územie vstúpili tzv. "spriatelené" armády všetkých našich socialistických susedov, orientovali sa u nás s mapami v rukách pomocou smerových tabúľ a názvov ulíc. Domáci im postup "uľahčovali" tak, že otáčali smerové tabule a strhávali názvy ulíc z budov (prípadne ich vymieňali)...).

SOUNDTRACK

alebo hudobný film bez hudby?


K retro filmu patrí kvalitná retro zvuková stopa. A tú Rebeli majú.

Veľmi kvalitné sú remaky Pátá, Š, Š, Š(poznáte z TV hitparád, tuším aj viedla) v podaní Z. Norisovej, veľmi pôsobivá je aj skladba Stín katedrál, opäť v podaní Z. Norisovej, v duete s B. Matušom. Určite vrcholne zvládnutá je jediná anglická skladba (angličtina je však na mieste) San Francisco. Neveril som, že nejaký tuzemšťan môže tak dobre spievať po anglicky.

Prečo by ste mali film vidieť?
Pozrite si ho určite, ak hľadáte niečo ľahké, so skrytou obrovskou morálnou otázkou (ktorú ak nechcete, nemusíte ju ani objaviť, ale mohli by ste, lebo inak sa vám bude zdať, že ide len o slabší odvar American Pie.)

Ale ak chcete ísť do kina, choďte radšej na Matrix II.

Kedy by ste mali radšej pozerať niečo iné?
Ak hľadáte niečo naozaj ľahké, pozrite si radšej American Pie II (s "inteligentným" americkým humorom, ak vás to neuráža).

POZOR: REBELOVIA nekončia Happy endom. Z toho som bol ja osobne najviac sklamaný, ale možno ide iba o zdôraznenie závažnosti udalostí v 1968.

OBJEKTÍVNE...


Skvelé herecké osadenie vás iste zaujme na prvý pohľad. Lenže, ako som sa snažil naznačiť, nie len o tom tento film je. (Ako však hovorí vo filme Bob: "Veríš v lásku na prvý pohľad? Nie? Tak sa pozri ešte raz...")

Naozaj, na to, o čom film je, neprídete na prvé pozretie (preto sa neodporúča to kino). Ja osobne som ho videl trikrát, a stále netvrdím, že som ho pochopil... (a myslím, že celkom ani nemôžem...)

Naznačil som dve možné porovnania: S filmom American Pie, ktorý je o hľadaní sexu, majú Rebelovia spoločnú len jedinú myšlienku (je to zrejme spôsobené čiastočne aj tým že v AP viac myšlienok nie je)... Lenže práve o to (podľa mňa a dúfam, že sa nemýlim) Rebelom vlastne ani nejde.

A Fontány? Tu by mohlo byť styčných bodov viac, ale Fontány sú predsa len viac o ľuďoch a ich problémoch, Rebelovia sú o problémoch prakticky celej spoločnosti, problémoch ľudí, ktorí vôbec nemusia byť vymyslení...


Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa Obr�zok - Klikni a zv�?�� sa